Rzeżucha  – nie tylko na Wielkanoc…

Rzeżucha – nie tylko na Wielkanoc…

Rzeżucha bywa ozdobą wielkanocnego stołu, często przystrajana żółtymi kurczaczkami i pisankami. Jest dodatkiem do potraw świątecznych. Wysiewamy ją na święta, ale powinniśmy spożywać przez cały rok. Roślinka ta jest skarbnicą witamin oraz składników mineralnych. Pisaliśmy o niej wielokrotnie, ale na prośby Czytelników przypominamy ją.

Rzeżucha (Cardamine L.), zwana pieprzycą siewną, to roślina zielna z rodziny kapustowatych, do których należy około 100 gatunków. W Polsce występuje tylko 10 z nich, w tym Cardamine pratensis L.

Szczypta historii…
Rzeżuchę ceniono już w starożytności. Młodzi Persowie jadali chleb z grubą warstwą rzeżuchy, aby wzmocnić swoje siły przed polowaniem lub wyprawą wojenną. Hipokrates stosował ją jako środek wykrztuśny. Do Polski dotarła w XV wieku i z czasem zyskała popularność. W XIX wieku spożywano ją, by uchronić się przed gruźlicą, cukrzycą oraz wzmocnić organizm. Roślinkę stosowano na pasożyty jelit i owrzodzenia skóry. Uważano też, że ma działanie dezynfekujące jamę ustną oraz pobudzające trawienie i apetyt. Zalecana była również w schorzeniach wątroby, układu krwionośnego i moczowego oraz stosowano ją jako środek zwalczający anemię.

Co zawiera?
Zainteresowała wielu badaczy, którzy wykazali, że świeże liście są źródłem wielu witamin i minerałów. Świeża roślina zawiera witaminy: A, C, K, B2, B6, PP; kwas foliowy, kwas pantotenowy oraz składniki mineralne: wapń, żelazo, magnez, siarkę, potas, jod, miedź, mangan. Dzięki zawartości związków aktywnych, rzeżucha znalazła zastosowanie w profilaktyce i leczeniu niektórych schorzeń, a także w kosmetyce.

Działanie
Rzeżucha obniża poziom cukru we krwi, zaś zawarty w niej chrom wspomaga prawidłową pracę trzustki. Usuwa toksyny, wspomaga proces trawienia, dezynfekuje jamę ustną i przewód pokarmowy. Specyficzny, ostry smak poprawia apetyt, zwłaszcza małym „niejadkom”.

Chroni przed osteoporozą, gdyż zawiera na wapń i mangan. Jest zalecana na anemię, dolegliwości tarczycy, chorobę wieńcową, reumatyzm.

Badania naukowe wykazują, że witaminy C i K pełnią bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu sercowo- -naczyniowego. Wykazuje silnie działanie moczopędne i dezynfekujące drogi moczowe. Ponadto wzmacnia organizm i działa antybakteryjnie.

Dla urody
Zawiera glikozyd izosiarkocyjanowy, który wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Korzystnie wpływa także na paznokcie. Ekstrakt z rzeżuchy działa wybielająco i może służyć do likwidacji plam pigmentowych na skórze. Ponadto korzystnie wpływa na skórę z problemami trądzikowymi i łojotokiem.

W kuchni
Rzeżucha jest doskonałym dodatkiem nie tylko do jaj, ale także sałatek, surówek i twarożku. Można nią posypywać chleb z masłem czy kanapki.

Domowa uprawa
Nasiona wysyp na talerzyk lub podstawkę wyłożoną ligniną, watą czy płatkami kosmetycznymi. Naczynie postaw w ciepłym i nasłonecznionym miejscu, np. na parapecie. Podlewaj codziennie, aby nasiona miały ciągle wilgotne podłoże. Po 7–10 dniach rzeżucha jest gotowa do spożycia. Należy ją ściąć nożycami tuż nad ligniną.

Jaja faszerowane z rzeżuchą
5 jaj, jogurt naturalny, majonez, ogórek, sól, pieprz
Jaja ugotować na twardo, obrać i przekroić
na pół. Wyjąć żółtka i w miseczce wymieszać z 2 łyżkami jogurtu i łyżką majonezu. Dodać drobno pokrojony ogórek, posolić i wymieszać. Farsz nałożyć do białek. Gotowe jajka posypać rzeżuchą. Smacznego!

Rzeżucha jest skarbnicą wielu cennych składników odżywczych, na dodatek jej uprawa jest bardzo łatwa. Powinniśmy więc spożywać ją przez cały rok, zwłaszcza wiosną, a nie tylko od święta.

Izabela Adamczyk
Korzystałam m.in. z: http://www.odzywianie.info.pl/; Szczepańska A.:  Rzeżucha – witaminy nie tylko
od święta. Kwartalnik Zdr

Autor: Izabela Adamczyk
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.