porady

Przed nami wiele spotkań rodzinnych i uczt kulinarnych, nie zawsze najlepszych dla naszego układu trawiennego. Na prośby wielu czytelników podpowiadamy, jak się ratować, kiedy pojawią się wzdęcia, odbijanie, zgaga i inne nieprzyjemne dolegliwości. Warto wcześniej przygotować sobie pomocne ziółka i specyfiki z nich.

Proszek przeciw wzdęciom i zgadze

Wymieszać w równych proporcjach kminek z majerankiem i zemleć w młynku na proszek. Przesypać do słoiczka, przechowywać w ciemnym miejscu. Zażywać po łyżeczce mieszanki po posiłku przy problemach z żołądkiem i wątrobą – poradzi sobie między innymi z wzdęciem i zgagą po obfitym, tłustym posiłku. Warto codziennie zjadać po pół łyżeczki proszku profilaktycznie, jeśli czekają nas świąteczne uczty. Popijać dużą ilością wody.

Kwas kminkowy (wg Dla podniebienia
i zdrowia Andrzeja Szymańskiego)

Kilogram razowego chleba podsuszyć w piekarniku, pokroić w małą kostkę, zalać 10 litrami przegotowanej, ostudzonej wody i odstawić na 3–4 godziny. Potem odcedzić, do odlanej wody dodać 40 g nasion kminku, 25 g drożdży i 500 g cukru. Odstawić pod przykryciem w ciepłe miejsce. Po 3–4 dniach gotowy kwas odcedzić, ...

Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.