Przepisy

Przepisy

Winko z czosnku (polecane przez Irenę Gumowską) 24 ząbki czosnku średniej wielkości rozgnieść (lub przepuścić przez praskę), zalać sokiem wyciśniętym z trzech dużych cytryn i litrem przegotowanej, ciepłej wody. Postawić w cieple pod przykryciem, najlepiej w pobliżu pieca lub kaloryfera, na 24 godziny.

Winko z czosnku (polecane przez Irenę Gumowską)
24 ząbki czosnku średniej wielkości rozgnieść (lub przepuścić przez praskę), zalać sokiem wyciśniętym z trzech dużych cytryn i litrem przegotowanej, ciepłej wody. Postawić w cieple pod przykryciem, najlepiej w pobliżu pieca lub kaloryfera, na
24 godziny.

Starannie odcedzić, warto użyć bibuły filtracyjnej lub ułożyć na sitku gazę, przelać do ciemnej butelki. Zakorkować. Pić rano i wieczorem po 25 g.

Pomaga zwalczać przeziębienia, katar. Warto popijać profilaktycznie przez 21 dni w sezonie jesienno-zimowym. Ma podobno też właściwości antymiażdżycowe i przeciwalergiczne. Dodaje energii. No i nie ma ostrego, „czosnkowego zapachu”.

Grzyby z czosnkiem i imbirem
2 ząbki czosnku, kawałek świeżego imbiru (do 2 cm), 4 łyżki sklarowanego masła
lub oliwy z oliwek, cebula, por, 200 g grzyb&oac...

Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.