ZDROWIE W SKORUPCE

ZDROWIE W SKORUPCE

Orzechy to najzdrowsze ze wszystkich bakalii, w wielu kulturach są jednym z podstawowych składników menu (na Kaukazie czy w krajach Azji Południowo-Wschodniej), są również ważnym składnikiem diety wegetariańskiej. Zawierają co prawda dużo tłuszczów, ale to tłuszcze nienasycone, które są bogate w białko i witaminy – krótko mówiąc, samo zdrowie.

Od redakcjiJak podało 3 grudnia 2015 r. Centrum Prasowe PAP w ślad za California WalnutCommission:
Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) rzuca nowe światło na energię metaboliczną orzechów włoskich.

Najnowsze badania opublikowane w Journal of Nutrition dowodzą, że orzechy włoskie mają 21% mniej kalorii, niż dotychczas podawało USDA. Ich wyniki wykazały, że jedna porcja
(1 uncja, tj. 28 g) orzechów włoskich zawiera 146 kalorii, a nie 185, co stanowi 39 kalorii mniej niż wcześniej sądzono. Badania przeprowadził dr David J. Baer, lekarz nadzorujący z Wydziału Badań Rolnictwa, Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA).

(…) Dodatkowo, stanowią one wspaniałe źródło błonnika (2 g na uncję) oraz białka
(4 g na uncję). Orzechy włoskie to jedyne orzechy, które są znaczącym źródłem kwasu alfa-linolenowego (2,5 g na uncję) oraz roślinnego kwasu tłuszczowego omega-3, mających korzystne działanie na pracę serca i mózgu.
...
Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.