Dieta warzywna

Droga Pani Małgosiu!Wybrałam się na wypoczynek z dietą warzywną. Tyle o tym dobrego słyszałam, a i cena wydała mi się niewygórowana. Była też okazja trochę schudnąć i odsunąć się od domowej kuchni, i odstawić pieczywo, które nie najlepiej mi służy.Jednak wróciłam do domu w go

Droga Pani Małgosiu!
Wybrałam się na wypoczynek z dietą warzywną. Tyle o tym dobrego słyszałam, a i cena wydała mi się niewygórowana. Była też okazja trochę schudnąć i odsunąć się od domowej kuchni, i odstawić pieczywo, które nie najlepiej mi służy.
Jednak wróciłam do domu w gorszym stanie, niż wyjeżdżałam. W czasie pobytu pojawiły się duszności, co wszyscy uznali za odtruwanie się organizmu. To, że po kilku dniach nie miałam siły i ochoty na gimnastykę też przypisano tzw. kryzysowi ozdrowieńczemu, tyle że trwał on przez całe 2 tygodnie. Mówiąc szczerze, z radością wracałam do domu. Teraz, jedząc jak dawniej, odzyskuję siły. Czy to możliwe, że dieta z samych warzyw może szkodzić?
Aneta S.

 

Odpowiedź:

Kolejny raz dostaję podobne zapytanie. Ogólnie rzecz biorąc, dieta warzywna, czy inaczej mówiąc post warzywny, służy organizmowi – tyle tylko, że nie każdemu należy podawać te same produkty. Typ metabolizmu, grupa krwi czy ogólny stan zdrowia pomagają określić, co dla danej osoby jest właściwe. Warto też zwrócić uwagę, czy nie mamy nietolerancji lub alergii pokarmowej.

Moim klientom proponuję wykonanie testu, dzięki któremu wiadomo, co wyeliminować z diety.
Objawy, które Pani opisuje, np. duszności mogą właśnie o tym świadczyć. Często takie efekty daje, powszechnie stosowana w dietach warzywnych, papryka. Warto też wziąć pod uwagę białą kapustę i kalafior, które mogą wpływać na zwolnienie metabolizmu i nie powinny być stosowane na co dzień w trakcie odchudzania, szczególnie u osób z grupą krwi „0”. W takim przypadku należałoby podać kapustę włoską i brokuł. Są osoby, które po dołączeniu do diety warzywnej choćby małej porcji białka 1 x dziennie (fasolka, jajko, twarożek, kawałeczek mięsa) czują się o wiele lepiej. Warto spróbować!

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.