Porady

Porady

co najmniej
10 minut. A potem do wyboru:

l okłady z kwaśnego mleka, kefiru, jogurtu;

l okłady z plasterków świeżego ogórka – mogą być też z soku z ogórka
albo ogórkowej papki;

l sok z aloesu – świeżo wyciśniętym
sokiem delikatnie smarować oparzoną skórę, ma właściwości kojące;

l sok z żyworódki pierzastej;

l papka z mąki ziemniaczanej – należy obłożyć cienką warstwą poparzone miejsca i zmyć, kiedy masa zacznie twardnieć;

l papka z babki lancetowatej;

l smarowanie poparzonej skóry połówką pomidora – potem skórę trzeba delikatnie zmyć i posmarować żelem chłodzącym;

l okład z mokrych ręczników – dobry na poparzenia na plecach i nogach. Do wody można dodać kilka łyżek octu winnego lub jabłkowego.
Litoterapeuci zalecają okład z wody, w której przez kilka godzin moczył się kryształ ametystu.

Z kosmetyków aptecznych dobrze jest sięgnąć po panthenol lub inne preparaty „po opalaniu” o działaniu nawilżającym. Poparzona skóra musi dostać dużą porcję „wilgoci”, aby łatwiej było jej się zregenerować. Nawilżanie wspiera picie dużej ilości wody niegazowanej. Warto również wypić roztwór wapna.

Czego nie robić?
Nie wolno smarować poparzonej skóry ciężkimi i tłustymi kremami, oliwą lub masłem. Tłuszcz zatrzymuje ciepło w miejscu oparzenia i tylko pogłębia problem!
Inne przepisy „ratunkowe”

Kąpiel w mące owsianej
lub w płatkach
Szklankę mąki owsianej (lub płatków) wsypać do lnianego lub bawełnianego woreczka i wrzucić go do wanny. Zalać mocno ciepłą wodą, a gdy przestygnie (nie powinna być cieplejsza niż 37 st. C), worek wyjąć i wycisnąć. Jeśli nie masz pod ręką mąki owsianej, wystarczy zemleć płatki.
Kąpiel w maślance
Wlać do wanny 3 litry maślanki i zalać letnią wodą. Po kąpieli nie spłukiwać ciała, ale delikatnie osuszyć je ręcznikiem, aby na skórze pozostała warstwa ochronna.

Kąpiel z dodatkiem octu
Do wanny wypełnionej letnią wodą wlać
2 szklanki octu winnego. Swędzenie oparzonych miejsc ustanie.

Maska z twarożku i rumianku
2–3 łyżki twarożku lub gęstej śmietany wymieszać z łyżką naparu z rumianku. Nałożyć na twarz (szyję, dekolt, ramiona itd.). Spłukać po 15 minutach letnią wodą.

Miód na pęcherze
Miejsca najbardziej spieczone posmarować płynnym miodem. Według indyjskich naukowców dzięki słodkiemu okładowi pęcherze zagoją się szybciej i nie zostaną po nich szpecące ślady.

Pasta jogurtowa
z jęczmienia z kurkumą
Zmieszać dokładnie 1/2 szklanki zmielonego ziarna jęczmienia z 4 łyżkami kurkumy i opakowaniem gęstego jogurtu. Wstawić do lodówki na minimum 30 minut przed zastosowaniem.

Tonik z mięty pieprzowej
Do filiżanki wody dodać 2 krople olejku miętowego. Wymieszać starannie. Wstawić do lodówki na 15 minut. Smarować skórę, która za długo była wystawiona na słońce. Można też smarować spieczone miejsca zimną herbatą miętową.

Płyn ze szczawiu
1/2 łyżki korzenia szczawiu lancetowatego zalać szklanką zimnej wody i gotować na małym ogniu około 10 minut. Odstawić na 15 minut. Odcedzić. Można stosować w postaci okładów lub przemywać bezpośrednio poparzone miejsca.

Dieta, która chroni przed nadmiernym promieniowaniem UV
Odpowiednio dobrane pożywienie wzmacnia pozytywne oddziaływanie promieni słonecznych na skórę, chroniąc ją jednocześnie przed negatywnymi skutkami ich działania. Tak więc na kilka tygo
Autor: Aleksandra Wasilewska
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.