Przygotowanie  do pozycji odwróconych

Przygotowanie do pozycji odwróconych

Kiedy mówi się o praktyce jogi, nie można zapomnieć o pracy w pozycjach odwróconych. Stanie na głowie (sirsasana) oraz świeca (sarvangasana) zwane są często królem i królową asan. Jednak zanim zaczniemy je ćwiczyć, musimy odpowiednio się do nich przygotować.

Gdy zaczynamy praktykę jogi, nigdy nie jest tak, żebyśmy od razu zaczęli praktykować regularnie pozycje odwrócone. Żeby wykonywać je z korzyścią dla ciała i nerwów, potrzebne jest gruntowne przygotowanie. Odwrócenie świata do góry nogami przysparzać może wielu nowych wrażeń. Dlatego zanim przejdzie się do praktyki stania na głowie czy świecy wykonuje się różne inne pozycje, które dają nam odczuć, jak to jest, gdy głowa jest niżej.

Pozycje stojące tworzą silny fundament w naszych nogach, wzmacniają je i uelastyczniają. Pozwalają odnaleźć ugruntowanie, uziemienie. Jest wśród nich kilka takich, w których wykonujemy skłon, gdzie głowa jest właśnie niżej niż biodra.

Prasarita Padottanasana

Stań w dużym rozkroku. Ustaw stopy równolegle. Dociśnij je mocno do podłogi i napnij nogi. Utrzymując dłonie na biodrach, wycofaj łokcie i bar...

Autor: Tomasz Pyrzewicz
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.