Kac

Kac

Pić albo nie pić, oto jest pytanie… I sporo na nie odpowiedzi, bo nad sensem picia zastanawiają się ludzie od chwili wynalezienia „procentów”. I jest to dylemat nie tylko zdrowotny, ale i… filozoficzny niekiedy. „Jeśliby Bóg zakazywał picia, czy uczyniłby wino tak dobrym?”

Pić albo nie pić, oto jest pytanie… I sporo na nie odpowiedzi, bo nad sensem picia zastanawiają się ludzie od chwili wynalezienia „procentów”.

I jest to dylemat nie tylko zdrowotny, ale i… filozoficzny niekiedy. „Jeśliby Bóg zakazywał picia, czy uczyniłby wino tak dobrym?” – pyta kardynał Richelieu (XVII w.), francuski mąż stanu. „Więcej ludzi utonęło w kieliszku wina niż w morzu…” – ripostuje francuski pisarz, François de la Rochefoucauld kilkanaście lat później. „Po pijanemu trzeba wszystko robić. Trzeźwy mózg odstąpić filistrom, kramarzom, wolnomyślnym politykom” – radzi nasz rodzimy prozaik (fakt, rzadko trzeźwiejący) – Stanisław Przybyszewski. „Piję, piję bo ja muszę, bo jak piję, to mnie kłuje; wtedy w piersi serce czuję”, „Chopin, gdyby jeszcze żył, to by pił” – dorzuca Stanisław Wyspiański. Ale „Gdy pije się ponad miarę, język kołaczeje i werwa roztapia się na nic” – przestrzega Romain Rolland, francuski pisarz, noblista.

I tak cytować można bez końca, dyskutować też… Zwolennicy mocniejszych trunków przytaczają legendę, wedle której Noe po potopie poskarżył się Bogu, że nie może przełknąć wody, w której utopiło się tylu grzeszników. Wówczas Bóg zesłał mu we śnie anioła. Skrzydlaty posłaniec wskazał kapitanowi arki pnącze dające soczyste owoce, objaśnił też, jak je uprawiać i jak uzyskiwać z niego zacny trunek. Faktem jest, że w dawnych czasach, kiedy nie odkażano jeszcze wody pitnej, dodany do niej alkohol zabijał rojące się w niej zarazki, chroniąc ludzi przed chorobami. Noe szalenie ów napój polubił i byłoby to nawet z korzyścią dla jego zdrowia, gdyby… nie zaczął nadużywać. Ale że innych grzechów na sumieniu nie miał, Pan Bóg mu wybaczał, choć czasem ze smutkiem kiwał nad leżącym jak kłoda nieszczęśnikiem głową… Kara jednak nadchodziła sama i to już następnego dnia. W postaci kaca… Niestety, jak sobie z nim radzić, żaden anioł Noemu już nie podpowiedział, więc od czasów biblijnych ludzkość próbuje sama wynaleźć jakiś sensowny sposób, by go zwalczyć.

Idealnego rozwiązania dotychczas nie znaleziono, jednak parę ludzkich wynalazków przynajmniej kaca łagodzi. Oto kilka z nich.

Przed piciem

Już nasi przodkowie odkryli, że można go zminimalizować, zjadając przed zakrapianą imprezą coś bardzo tłustego – dlatego raczyli się gęsim smalcem. Równie dobrze zadziała kromka chleba grubo posmarowana masłem, rybki w oleju (spożyte, oczywiście, razem z olejem) czy – na sposób francuski – łyżka oliwy lub chleb nasączony oliwą. Tłuszcz osadzony na ściankach przełyku i żołądka nie pozwala trunkom przedostawać się zbyt szybko do krwi.

W trakcie

Podczas zabawy należy pić jak najwięcej płynów – alkohol odwadnia, dlatego kacowi zwykle towarzyszy pragnienie. A po powrocie z imprezy trzeba przed snem przekąsić coś słodkiego, by uniknąć bólu głowy, spowodowanego zwykle niedocukrzeniem komórek mózgowych. Następnie warto połknąć aspirynę lub wypić napotną herbatkę, np. z kwiatów lipy, czarnego bzu czy kory wierzby. To pozwoli podczas snu pozbyć się z organizmu części trucizny – zostanie wypocona.

I po

Jeśli te wszystkie metody zawiodły i kac się jednak pojawił, można spróbować go złagodzić jednym z wypróbowanych sposobów.

Zbawiennie działają kefir i kwaśne mleko – nie tylko odtruwają, ale i kojąco wpływają na przewód pokarmowy. Pobudzają trawienie, przyśpieszając usuwanie skutków przepicia. Dostarczają też organizmowi „skradzione” przez alkohol witaminy i minerały i poprawiają wchłanianie cukru wypłukanego przez procenty. W ten sposób ratowali się już starożytni Grecy.

Wielu osobom pomagają soki – z cytryny, wymieszany pół na pół z wodą, osłodzony łyżeczk

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.