Przeziębienie

Przeziębienie

Choć pisaliśmy już na ten temat, ale w zimowy czas nigdy o tym dość. Gdyby nam się przytrafiło – warto przyjrzeć się stosowanym przez naturoterapeutów domowym środkom, które pozwolą stawić czoła przeziębieniom. Jeśli więc „czujemy, że nas wzięło”, mamy do wyboru wiele d

Choć pisaliśmy już na ten temat, ale w zimowy czas nigdy o tym dość. Gdyby nam się przytrafiło – warto przyjrzeć się stosowanym przez naturoterapeutów domowym środkom, które pozwolą stawić czoła przeziębieniom.

Jeśli więc „czujemy, że nas wzięło”, mamy do wyboru wiele działań, żeby leżenie w łóżku skrócić do minimum. Bo leżenie jest konieczne. Najlepiej w cieple, pod kołdrą. Przeziębienie „łapie nas” najczęściej, gdy organizm jest przemęczony – dajmy mu więc szansę wypocząć 2–3 dni pod kołdrą. Jeśli nie posłuchamy tych sygnałów – „przechodzenie” go może łatwo przejść w zapalenie oskrzeli, a zaraz potem w szybkim tempie – płuc.

Leżąc, zwłaszcza w nocy, trzeba dobrze się wypocić. Założyć na gołe ciało, wełniany sweter z dużym włosiem (taki „prawdziwy” góralski). Potem niech ktoś z domowników (spoceni nie możecie wystawiać nosa spod pierzyny) przyniesie wam herbatę z sokiem lub konfiturą z malin z 2–3 łyżeczkami miodu. Jeśli mamy sok z czarnego bzu (dla przypomnienia – sok z tych owoców przed zamknięciem w butelkach trzeba przegotować) – też dodajemy 2–3 łyżeczki. Dobrze jest zrobić herbatę z kwiatu czarnego bzu z miodem. Działa jak paracetamol, a nie łykamy chemii. Zawsze gdy możemy zastąpić preparaty farmaceutyczne lekami naturalnymi – starajmy się to czynić. Natura uodparnia najlepiej.

Niemiły czosnek, drobno posiekany, wciśnięty na kanapkę między kiełbasę i masło – da się zjeść. Wartość antyprzeziębieniowa i uodparniająca – nieoceniona. Można pokrojony w kawałki dodać do pokrojonej w talarki cebuli ułożonej w miseczce i zasypanej solidnie cukrem. Oba warzywa puszczają sok (cebula dużo więcej), który jest ekstraantyprzeziębieniowym syropem. Zamiast cukru jeszcze lepiej użyć miodu.

Zielarze proponują następnie herbatkę na przeziębienie:

Tymianek – 18 g, lipa 10 g, liść podbiału – 20 g,

koper włoski – 8 g, dzika róża – 17 g,

korzeń lukrecji – 5 g, liść mięty – 12 g.

Zmieszać dokładnie i łyżkę mieszanki zalać szklanką gorącej wody. Przykryć spodeczkiem i czekać kilka minut (żeby nie ostygła za bardzo), aż „naciągnie”. Pić, jak pije się wszystkie zioła: nie jednym haustem, tylko POPIJAĆ małymi łyczkami.

Rozgrzewające pojedyncze przyprawy: rumianek, szafran, cynamon, goździki. Te ostatnie, choć smakują, jak mydło – jednak warto zjadać ich kilka dziennie dokładnie rozgryzając.

Homeopaci polecają następujące leki: Apis (potencja D4), Arnica (D6), Belladonna (także przy kaszlu, D6), Chamomilla (D6), Lachesis (jeśli dochodzi ból gardła, D12, jeden z najsilniejszych leków przy stanach zapalnych, jest to wyciąg z jadu grzechotnika), Eupatorium (równocześnie uodparniające i przy kaszlu, D6), Nux Vomica (D6).

Granulki bierze się od 2 do 5, przez pierwsze 6 godzin co dwie godziny, potem co 3, na drugi dzień 4–5 razy dziennie, przez następne kilka dni po 3 razy dziennie, aż do wyczerpania fiolki z granulkami). Kropel bierze się tyle, ile dziecko ma lat do 10 roku, a powyżej tego wieku po 10–15 kropli. Zawsze na wodę i z taką częstotliwością, jak granulki.

Złotym środkiem przeciw przeziębieniu i – jak mówiły babcie – „na wszystko” jest Amol – spirytusowy wyciąg z wielu olejków ziołowych, m.in.: z mięty, lawendy, goździków, cytryny, cynamonu. Kilka kropel kilka razy dziennie „do środka”, inhalacje i nacieranie – wszystkie chwyty z Amolem dozwolone.

Jeśli ktoś przewidująco zrobił sobie po letnim powrocie znad morza nalewkę bursztynową – do nacierania jest równie wspaniała. Można również nacierać bursztynami klatkę piersiową, skronie, czoło, kark i przeguby dłoni.

Wschodnie sztuki uzdrawiające związane z akupunkturą (akupresura, digitopunktur

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.