Leczenie grzybami

Leczenie grzybami

Mykoterapia to zupełnie inny rozdział niż właściwości odżywcze i profilaktyczne grzybów. W zachodniej farmacji i medycynie oficjalnej otwarty stosunkowo niedawno i przynoszący wciąż nowe odkrycia, zwłaszcza jeśli chodzi o grzyby rosnące w naszej strefie klimatycznej – i to nie tylko te jadalne.

Maślak sitarz, czyli sitak
(Suillus bovinus)

Podobnie jak kurka zawiera nie do końca jeszcze zidentyfikowane substancje antybiotyczne, na pewno jednak działające przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo oraz... przeciwgrzybiczo (coś jak w homeopatii – podobne zwalczać... podobnym).
Odwar z kapeluszy sitaka (i świeżych, i suszonych) do dziś na wsi bywa z doskonałym skutkiem stosowany w leczeniu chorób gardła i jamy ustnej – w tym anginy i osteoporozy. Żucie surowych, dobrze umytych kapeluszy przynosi ulgę przy bólu dziąseł, nie gorzej niż żucie goździków. Odwar i rozcieńczona wodą nalewka (zrobiona jak borowikowa) służą także do moczenia stóp w przypadku grzybicy skóry i paznokci. Dodatkowo po takiej kąpieli warto przemywać chore miejsca nierozcieńczoną nalewką albo octem, w którym moczyły się te grzyby. Taki zabieg zwalcza również nadmierną potliwość stóp.
Sitaki mogą się zasłużyć i naszej urodzie – okłady ze zmiażdżonych, świeżych kapeluszy „uspokajają” cerę tłustą, skłonną do wyprysków, a nalewka alkoholowa z nich czy ocet jabłkowy, w którym się moczyły, zastosowane jako tonik, doskonale oczyszczają cerę, pomagając pozbyć się wyprysków, krost – nawet tych ropnych.

Ocet
Szklankę umytych, pokrojonych na małe kawałki sitaki zalać w szklanym naczyniu litrem octu winnego lub jabłkowego. Szczelnie zamknąć i odstawić na 14 dni. Potem przecedzić przez gazę. Przechowywać w lodówce. To doskonały tonik oczyszczający cerę – do przemywania twarzy trzeba wymieszać go z wodą w proporcji 1 część octu, 2 części przegotowanej wody. Dobrze też pielęgnuje ciało – stosowany zarówno do kąpieli (dodajemy go około szklanki na wannę), jak i do nacierania ciała (w tym przypadku rozcieńczony wodą w proporcji 1:1) – przywraca skórze jędrność, oczyszcza ją, pomaga jej utrzymać właściwą wilgotność. Nierozcieńczony zaś z powodzeniem służy do przemywania miejsc dotkniętych grzybicą lub jako środek przeciwpotny.

Gąska zielona
(Tricholoma equestre)

Zwana też żółtą, to do dziś grzybek ceniony przez smakoszy. Obok zalet kulinarnych ma jednak i lecznicze. Prócz substancji czynnych znajdujących się we wszystkich rodzimych grzybach jadalnych zawiera też dodatkowe – o właściwościach antybiotycznych, a przede wwszystkim żywice i goryczki w ilościach większych niż pozostałe opisywane tu grzyby. Wyciąg wodny (macerat) z gąski stosuje się do zwalczania stanów zapalnych i zakażeń jamy ustnej i gardła (w płukankach), a także w zaburzeniach układu pokarmowego, oddechowego i moczowego o podłożu bakteryjnym (w tym ostatnim przypadku także w nasiadówkach). Należy to skonsultować z lekarzem.

Okłady ze zmiażdżonych, świeżych grzybów lub nalewki alkoholowe łagodzą stany zapalne skóry, wrzody i liszaje, egzemę, trądzik, wszelkiego rodzaju wypryski, przyspieszają gojenie ran.

Jako ciekawostkę raczej niż wiedzę do zastosowania praktycznego można potraktować informację, że naukowcy właśnie poddają dokładnej analizie skład innej gąski, której nie wykorzystuje się w celach kulinarnych, a mianowicie topolowej (Tricholoma populinum). Stwierdzono bowiem, że zawarte w niej substancje zmniejszają krzepliwość krwi w znacznie większym stopniu niż te pochodzące z innych gatunków grzybów. A do tego obniżają poziom reakcji immunologicznych (obronnych) organizmu, co może w przyszłości zostać wykorzystane przy transplantacji organów, bo ograniczyłoby ryzyko odrzucenia przeszczepu. Badania kliniczne nadal trwają.

Tonik grzybowy
Zetrzeć umyte gąski (te zielone, jadalne) na tarce, moczyć je przez 5 godzin w chłodnej wodzie, potem odce

Autor: Kasia Bury
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.