Leczenie grzybami

Leczenie grzybami

Mykoterapia to zupełnie inny rozdział niż właściwości odżywcze i profilaktyczne grzybów. W zachodniej farmacji i medycynie oficjalnej otwarty stosunkowo niedawno i przynoszący wciąż nowe odkrycia, zwłaszcza jeśli chodzi o grzyby rosnące w naszej strefie klimatycznej – i to nie tylko te jadalne.

ykłą wręcz chłonność – one przejmują wszystkie substancje, do jakich mają dostęp, zarówno z podłoża, jak i z powietrza oraz z wody (deszczu) – w tym zanieczyszczenia w postaci metali ciężkich, takich jak ołów rtęć, arsen, kadm, wanad, beryl (nawet radioaktywnych). Zdarza się, że ich stężenie jest w grzybie kilkakrotnie wyższe niż w podłożu, na którym rośnie! Ma to swoje dobre strony – w USA prowadzone są badania nad możliwością wykorzystania kolonii grzybów do oczyszczania ekologicznie skażonej gleby (chodzi o to, by „wyciągnęły” z niej zanieczyszczenia). Jednak dla ludzi i zwierząt kurki czy prawdziwki rosnące choćby w pobliżu szos (nie mówiąc już o zakładach przemysłowych) stają się po prostu trujące, wręcz rakotwórcze! Koniecznie o tym pamiętajcie, idąc na grzybobranie...

Uwaga!
Zbieramy tylko te grzyby, które znamy, a wszelkie stosowanie grzybów w leczeniu czy kosmetyce należy skonsultować z lekarzem albo kosmetologiem.

Kasia Bury

Autor: Kasia Bury
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.