UzdrawiajÄ…ca moc glinki

UzdrawiajÄ…ca moc glinki

Niemal wszystkie ludy żyjące w warunkach naturalnych – czyli plemiona afrykańskie, australijskie, amerykańskie czy syberyjskie – wciąż korzystają z wiedzy swych przodków, sięgającej tysiące lat wstecz. Ich członkowie leczą się gliną przy bardzo wielu chorobach – tak było właściwie od początku naszej cywilizacji.

Niemal wszystkie ludy żyjÄ…ce w warunkach naturalnych – czyli plemiona afrykaÅ„skie, australijskie, amerykaÅ„skie czy syberyjskie – wciąż korzystajÄ… z wiedzy swych przodków, siÄ™gajÄ…cej tysiÄ…ce lat wstecz. Ich czÅ‚onkowie leczÄ… siÄ™ glinÄ… przy bardzo wielu chorobach – tak byÅ‚o wÅ‚aÅ›ciwie od poczÄ…tku naszej cywilizacji.

DziewiÄ™tnastowieczny angielski podróżnik, Oven Blake, podczas jednej ze swych wÄ™drówek byÅ‚ goÅ›ciem murzyÅ„skiego plemienia Bambara (dzisiaj to teren Mali) i przez kilka tygodni obserwowaÅ‚ jego obyczaje. Najbardziej zaciekawiÅ‚o go to, że czÅ‚onkowie owego ludu za jeden ze swych najcenniejszych skarbów uważali gÅ‚Ä™boki dóÅ‚ prowadzÄ…cy do pokÅ‚adów zupeÅ‚nie zwyczajnej gliny. I że tÄ™ glinÄ™ pili, wymieszawszy jÄ… uprzednio z wodÄ…, przygotowywali z niej kuleczki suszone nastÄ™pnie w sÅ‚oÅ„cu, które ssali lub przeżuwali, obracajÄ…c w ustach i mieszajÄ...

Autor: Kasia Bury
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.