Skuteczny zestaw pierwszej pomocy

Skuteczny zestaw pierwszej pomocy

O tym, jak w prosty i tani sposób zniszczyć bakterie namnażające się w uchu środkowym, poradzić sobie z zapaleniem zatok, bólem gardła i kaszlem, z JERZYM ZIĘBĄ, autorem książki „Ukryte terapie. Czego Ci lekarz nie powie”, rozmawia Jolanta Podsiadła.

O tym, jak w prosty i tani sposób zniszczyć bakterie namnażające się w uchu środkowym, poradzić sobie z zapaleniem zatok, bólem gardła i kaszlem, z JERZYM ZIĘBĄ, autorem książki „Ukryte terapie. Czego Ci lekarz nie powie”, rozmawia Jolanta Podsiadła.

Jerzy Zięba jest popularyzatorem wyników badań naukowych i wiedzy medycznej, od ponad 20 lat zajmuje się naturoterapią, szczególnie w odniesieniu do naturalnych metod leczenia i zapobiegania chorobom przewlekłym i nowotworom. Jest autorem książki „Ukryte terapie. Czego Ci lekarz nie powie” i autorem polskiego tłumaczenia książki dr. Uffe Ravnskova „The Cholesterol Myths” (polski tytuł „Cholesterol – naukowe kłamstwo”). Analiza badań i innych publikacji medycznych jest jego pasją.

Odebrałam dziecko ze szkoły i widzę, że jest jakieś nieswoje, niewyraźne. No nie, szykuje się choroba – myślę. Czy mogę jeszcze jej zapobiec?
– A ma pani w domu wodę utlenioną?

Taką zwykłą, z apteki?
– Tak, zwykłą 3% wodę utlenioną z apteki. Kładziemy dziecko na boku i wkraplamy mu do ucha 3–4 jej kropelki. Nie jest to nieprzyjemne, ale najpierw trzeba z dzieckiem porozmawiać i uprzedzić je, że będzie czuło i słyszało, jakby w uchu bzyczała mu mucha i skakały bąbelki. I niezwykle ważne – jeśli robimy to po raz pierwszy, dajemy testowo jedną kroplę. Zdarza się bowiem, że ktoś ma uszkodzoną błonę bębenkową (choć o tym nie wie), a wtedy nalanie wody utlenionej do ucha bardzo boli. Jeśli wszystko jest w porządku, odczekujemy około 10 minut, przekręcamy dziecko na drugi bok i powtarzamy zabieg. Jeśli uda się nam uchwycić problem odpowiednio wcześnie, gdy infekcja się jeszcze nie rozwinęła, nie zaatakowała gardła, to w 90 proc. przypadków już się nie rozwinie.

Ale dlaczego wkraplamy wodę utlenioną do ucha, przecież nie tędy dostają się do organizmu wirusy i bakterie?
– Nie tędy się dostają, ale tu się namnażają – to fakt znany od blisko stu lat. Już w latach 20. ubiegłego wieku niemieccy badacze zauważyli, że najczęstsze infekcje atakujące gardło są wywoływane przez patogeny namnażające się właśnie w uchu środkowym. Dlatego istotne jest, by zareagować szybko. I oczywiście taka kuracja jest dla wszystkich, nie tylko dla dzieci. Gdy ja czuję, że coś jest na rzeczy, wlewam sobie do ucha tyle wody utlenionej, ile się zmieści. Skutkuje.

A jeśli przegapiłam ten moment i gardło jest już czerwone, dziecko skarży się, że coś w nim drapie i boli?
– Wówczas polecam zastosować płukanie gardła. Do 1/4 czy 1/3 szklanki wody dodajemy około 2 łyżeczki od herbaty wody utlenionej oraz 3–5 kropelek płynu Lugola, czyli wodnego roztworu jodu (można go dostać w aptece bez recepty, kosztuje 5–6 zł). Tak przygotowaną mieszanką płuczemy gardło trzy razy dziennie. Warto przy tym podkreślić – co zostało potwierdzone badaniami – że żadna z bakterii nie potrafi uodpornić się na jod, jak ma to miejsce w przypadku antybiotyków. A zamiast wody utlenionej można też rozpuścić w wodzie sól himalajską.

A co z katarem, zapchanymi zatokami?
– Na to też jest prosty, skuteczny sposób. Do 5 ml soli fizjologicznej (może być też przegotowana woda) dodajemy 2–3 krople wody utlenionej. Układamy dziecko (lub sami się kładziemy) na plecach, z głową w dół, tak, by zwisała ona w kierunku podłogi. Przy użyciu zakraplacza dajemy roztwór soli fizjologicznej i wody utlenionej do jednej i do drugiej dziurki nosa. Jeśli

Autor: Jolanta Podsiadła
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.