Jaka pogoda  będzie w 2019 r.

Jaka pogoda będzie w 2019 r.

Dzieło to cieszyło się i nadal cieszy wielką popularnością. Do dziś ma wielu zwolenników, którzy na podstawie koncepcji Kanuera prognozują, jaka będzie w danym roku pogoda zgodnie z siedmioletnim cyklem planet i ciał niebieskich.

Opat swoje obserwacje opierał na ówczesnej wiedzy astrologicznej, z której wynikało, że ruch ciał niebieskich – Księżyca i Słońca oraz planet – Saturna, Jupitera, Marsa, Wenus i Merkurego, następuje po sobie w regularnych odstępach. Przy czym ich układ ma istotny wpływ na stan pogody. – W związku z tym – przekonywał Knauer – należy przez siedem lat, czyli tyle, ile jest ciał niebieskich i planet, obserwować szczegółowo pogodę. Odkrył, że powtarza się ona co siedem lat i jest to swego rodzaju „perpetuum mobile”.

Mauritius Knauer z ogromną dokładnością prowadził obserwacje aury i jej powiązań z wyżej wymienionymi planetami i ciałami niebieskimi od 21 marca 1652 roku do 20 marca 1659 roku. Zapisywał wszystkie spostrzeżenia i opatrywał je komentarzami. I tak powstało dzieło jego życia Calendarium Oeconomicum Practicum Perpetuum, które przyniosło mu sławę najpierw we Frankonii, potem w Europie i na świecie.

Bardzo drobiazgowe badania pogodowe prowadzone we wspomnianym przedziale czasowym stały się dla Mauritiusa Knauera podstawową bazą. Układając Kalendarz, widział w nim odzwierciedlenie i potwierdzenie swojej wieloletniej pracy badawczej. Niestety, kolejnej obserwacji siedmioletniego cyklu planet już nie zakończył, zmarł bowiem w roku 1664. Warto w tym miejscu dodać, że Knauer szukał również odpowiedzi na pytanie, jaki wpływ na stan pogody mają zaćmienie słońca, księżyca oraz pojawienie się komety. I co ważne, w pierwotnym zamyśle opracował kalendarz „tylko” na najbliższe 100 lat, stąd zaczęto go nazywać „Stuletnim Kalendarzem Pogody”. Tymczasem mija kilkaset lat, a kalendarzowe przepowiednie są nadal aktualne i się sprawdzają.

Zanim jednak sporządzony przez opata kalendarz uzyskał określenie „stuletniego”, miał przede wszystkim służyć mnichom. Opat chciał bowiem wiedzieć, jaki będzie wpływ pogody na klasztorne zbiory. I jak wykorzystując warunki panującej aury, zwiększyć wydajność plonów oraz czy należy je magazynować w obliczu nadchodzącej suszy lub przymrozków. Jak tylko Knauer zebrał w całość swoje obserwacje, rozpoczęto kopiowanie kalendarza, który trafiał do innych klasztorów, z ogromnym dla nich pożytkiem. Z czasem stał się dostępny i dla ludu wiejskiego. A ten był nim szczególnie zainteresowany, ponieważ uzupełniał w sposób istotny posiadaną wiedzę związaną z prognozowaniem pogody.

Od pierwszego wydania
do digitalizacji

Po raz pierwszy „Stuletni Kalendarz Pogody” został wydany w roku 1700 w oficynie wydawniczej w miejscowości Tennstedt w Turyngii. Chociaż upłynęło kilka wieków, cieszy się ogromną popularnością i nadal jest wznawiany. Został także zdigitalizowany i w wersji cyfrowej dostępny jest dla każdego, kto jest nim zainteresowany. Ma wielu zwolenników oceniających bardzo wysoko jego wyjątkową sprawdzalność. A przede wszystkim doceniających wieloletnią pracę obserwacyjno-badawczą Mauritiusa Knauera. Przyznać trzeba, że prognozy kalendarza są zgodne z wielowiekową tradycją kalendarza rolniczego i księżycowego. Oczywiście są i sceptycy, twierdzący, że z punktu widzenia meteorologii jest dzisiaj nieprzydatny. A wszystkie zgodności i potwierdzenia związku pogody z siedmioletnim cyklem planet i ciał niebieskich oceniają jako zupełnie przypadkowe.
 

Przyporządkowanie lat poszczególnym planetom, naturalnemu satelicie Ziemi, jakim jest Księżyc, oraz gwieździe centralnej Układu Słonecznego – Słońcu
Saturn    2000    2007    2014    2021    2028    2035    2042
Jupiter    2001    2008    2015    2022    2029    2036    2043
Mars       2002    2009    2016    2023    2030    2037    2044
Słońce    2003    2010    2017    2024    2031    2038    2045
Wenus    2004    2011    2018    2025    2032    2039    2046
Merkury   2005    2012    2019    2026    2033    2040    2047
Księżyc   2006    2013    2020    2027    2034    2041    2048

 

Cechy przypisane przez Mauritiusa Knauera  planetom, Księżycowi i Słońcu w „Stuletnim Kalendarzu Pogody”
Saturn – zimny, wilgotny
Jupiter – bardziej suchy niż mokry, ciepły na średnim poziomie
Mars – bardziej ciepły niż zimny i suchy niż wilgotny
Słońce – ciepło, ale nie za gorąco, mokro
Wenus – więcej wilgoci niż suszy, ale bardzo ciepło
Merkury – bardziej suchy niż mokry i bardziej zimny niż gorący
Księżyc – bardziej mokry niż suchy i bardziej ciepły niż zimny

 

 

Pogoda w roku 2019,
czyli roku Merkurego
– Będzie przewaga dni suchych nad mokrymi oraz zimnych nad upalnymi. Aura przygotowała pełno niespodzianek, nawet w ciągu dnia można spodziewać się prawdziwej huśtawki pogody. A w rolnictwie bezwarunkowy urodzaj raczej się nie zapowiada – tak w skrócie wynika z kalendarza Knauera.

*  Styczeń – rozpocznie się lodowatym zimnem, które potrwa przez cały miesiąc. Tylko ostatnie dni będą nieco lżejsze i łagodniejsze.

*  Luty – zapowiada się jako miesiąc bardzo zimny oraz wietrzny. W połowie miesiąca należy liczyć się z bardzo niskimi temperaturami, a pod koniec z obfitymi opadami śniegu.

*  Marzec – pierwsze trzy tygodnie zdominują niskie temperatury i częste załamania pogody. Słońce zaświeci dopiero pod koniec miesiąca. Nie na długo, ponieważ jego ostatnie dni będą znowu bardzo zimne. Miesiąc ten będzie na ogół chłodny, a pogoda bardzo niestała.

*  Kwiecień – do połowy panować będą dni chłodne z dominującymi niskimi temperaturami. Przymrozki zagrażać będą roślinom, które zaczną już pączkować. Znaczne ocieplenie razem z gwałtownymi burzami pojawi się po 18 kwietnia.

*  Maj – zaskoczy nas zmiennością pogody. Początek miesiąca będzie bardzo słoneczny i ciepły, a po nim nastąpią dni wietrzne i zachmurzone. A potem przez dwa tygodnie spodziewane są dni suche.

*  Czerwiec – jego początek będzie ciepły i słoneczny. Taka aura utrzyma się do połowy miesiąca. Następnie nadejdzie bardzo deszczowy okres, po którym pod koniec miesiąca pojawią się ponownie ciepłe i słoneczne dni.

*  Lipiec – rozpocznie się wielkimi, ale bardzo krótkotrwałymi upałami. Już po kilku dniach nastąpi dłuższy deszczowy i chłodny czas, który trwać będzie do 20 lipca. Po tym dniu znowu powróci słoneczna, ciepła pogoda.

*  Sierpień – początek będzie bardzo upalny, a następnie, tak jak w lipcu, pojawi się długi deszczowy okres przeplatany na krótko gorącymi dniami. Pod koniec miesiąca pogoda ustabilizuje się i będzie ciepło oraz słonecznie.

*  Wrzesień – pierwszy miesiąc jesieni zaskoczy nas ciepłem, ale przeplatanym deszczami oraz burzami. W połowie zapanuje słoneczna, ciepła pogoda, a ostatnie dni września wypełnią bardzo silne ulewy.

*  Październik – nie zapowiada się jako „złoty”. Określać go będzie głównie pogoda deszczowa. Dopiero w połowie miesiąca pojawi się kilka słonecznych i ciepłych dni, ale koniec będzie mglisty, zimny oraz pochmurny.

*  Listopad – zachwyci w miarę słonecznymi i ciepłymi dniami, lecz po nich szybko nadejdą silne wiatry oraz deszcze. W pierwszej połowie listopada należy liczyć się z przymrozkami, a jego koniec przyniesie deszczowe dni oraz bardzo duże zachmurzenia.
*  Grudzień – to pierwszy miesiąc zimowy, który rozpocznie się opadami śniegu. Po nich pojawią się przejściowe rozjaśnienia, przeplatane deszczem. Jednak jego końcówka przyniesie obfite opady śniegu oraz niskie temperatury.

Dodatkowe przepowiednie
na rok 2019

Stuletni kalendarz oprócz prognozy pogody na każdy rok zawiera również dodatkowe przepowiednie w zakresie upraw, wyjątkowo niekorzystnej pogody, robactwa czy połowów ryb.

*  Uprawy – pogoda latem sprzyjać będzie rolnikom; żniwa utrzymają się na wystarczającym poziomie. Zbiory jęczmienia okażą się szczególnie wysokie. Owies, soczewica oraz groch powinny być sadzone w czasie, kiedy nie jest ani za sucho, ani za mokro.

*  Niekorzystna pogoda – wyjątkowo silne i dokuczliwe okażą się wiatry wschodnie; natomiast północnych będzie mniej, lato nie będzie burzliwe.

*  Robactwo – jesienią będzie bardzo dużo myszy oraz ślimaków, w zbożu pojawią się robaki.

*  Ryby – latem będzie mało ryb w rzekach, ale za to jesienią będzie ich więcej.

A co mówi stuletni kalendarz o tych, którzy urodzą się w roku Merkurego?

Co ciekawe, w roku 2019 stuletni kalendarz „przepowiada” właściwości fizyczne i psychiczne tylko dla mężczyzn. A zatem, urodzony pod znakiem Merkurego pan będzie miał wąskie czoło, delikatną brodę, długie łuki brwiowe, ciemne oczy, długie, smukłe palce oraz pełne usta. Będzie także przejawiał skłonności literackie, lecz jak przystało na cechy przypisywane Merkuremu, jego żywiołem będzie handel.
 

Merkury

Merkury to planeta Układu Słonecznego. Rzymscy astronomowie nadali jej imię posłańca bogów i patrona handlarzy – Merkurego, biorąc pod uwagę jej szybki ruch wynikający z krótkiej orbity. Na powierzchni Merkurego panują ogromne wahania temperatur. W nocy spada ona do minus 170 stopni Celsjusza, a w dzień podnosi się do plus 430 stopni Celsjusza. Warto przypomnieć, że rok 2012 idealnie oddawał tę jego specyfikę, gdyż był to czas ogromnych skoków temperatur. Rozpoczął się silnym orkanem, luty był wyjątkowo zimny, a kwiecień bardzo zmienny. Lato nie było zbyt upalne. Okres Bożego Narodzenia charakteryzował się bardzo wysokimi temperaturami.

Oprac. Ilona Słojewska
Korzystałam m.in. z:
Mauriz Knauer, Stuletni kalendarz, w: Panteon pisarzy i artystów w Bambergu,
Joachima Heinricha Jäcka
Gunter Dippold, Mauritius Knauer i stuletni kalendarz, Przedmowa do: Calendarium Oeconomicum Practicum Perpetuum,
„Neustadt” 1988, s. 1-25.

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.