Jesienne kąpiele

Jesienne kąpiele

Późna jesień z reguły nie nastawia pogodnie do życia – zwłaszcza nim spadnie dodający światu urody śnieg. Późno wstaje dzień, wcześnie zapada ciemność, jedyne jasne godziny większość ludzi spędza w pracy… A na zewnątrz zimno, często mokro i wietrznie…

Ale przecież masz w domu cudowną rzecz – wannę, którą można zapełnić ciepłą, parującą wodą, dorzucić do niej garść pachnących ziół, rozgrzewających korzeni lub innych dodatków nie tylko pielęgnujących skórę, ale i przynoszących odprężenie, kojących nerwy, łagodzących bóle, zwalczających pierwsze oznaki przeziębienia – do wyboru, do koloru. Koszt niewielki, a przyjemność – ogromna. Więc warto się w takiej aromatycznej wodzie wygodnie wyciągnąć, zamknąć oczy… Pomarzyć, poczytać (ale tak dla przyjemności, w żadnym razie jakąś „lekturę obowiązkową”) lub nawet pobyć we dwójkę, jeśli wanna jest wystarczająco pojemna. Nastrój po takiej kąpieli staje się pogodniejszy, mięśnie – rozluźnione, napięcie całego dnia znika… Nie wierzysz? Spróbuj! Któraś z poniższych propozycji na pewno przypadnie ci do gustu. Tylko… Nie patrz przy tym na zegarek. To naprawdę nie jest stracony czas. Odprężeni i wypoczęci lepiej funkcjonujemy, stajemy się bardziej wydajni i nie marnujemy czasu na walkę ze złymi nastrojami.

Musująca z solą
1/2 szklanki mydła w płynie dla dzieci, łyżka oleju kokosowego lub migdałowego, 6 szklanek soli kamiennej, 5 kropel aromatycznego olejku rozmarynowego, cytrynowego lub pomarańczowego (orzeźwiają), lawendowego (łagodzi napięcie, nie powodując senności), melisowego (jeśli sól jest przeznaczona do kąpieli wieczornej, przed snem).
Zmieszać mydło z olejem i olejkiem aromatycznym, zalać w misce sól i mieszać tak długo, aż powstanie gładka pasta. Wyłożyć ją na papier do pieczenia i rozprowadzić równomierną warstwę. Suszyć w temperaturze pokojowej około 24 godz. Gdy wyschnie, przesypać do suchego pojemnika. Wsypywać 1/4 szklanki wody pod strumień wody w wannie.
Ta ładnie pachnąca sól oczyszcza i wygładza skórę, daje też w kąpieli uczucie odprężenia, uspokojenia.

Rozgrzewająca z cynamonem
Szklanka soku jabłkowego (najlepiej świeżo wyciśniętego z jabłek, ale może być i kupny, byle bez konserwantów), 1/4 szklanki miodu, szczypta (około 1/4 łyżeczki)
mielonego cynamonu, 2 krople olejku cynamonowego, łyżka oleju słonecznikowego lub migdałowego, 1/2 mydła w płynie dla dzieci.
Wymieszać wszystkie składniki, przelać do butelki. Przed użyciem wstrząsać butelką. Na jedną wannę wystarczy 1/2 szklanki płynu.

Musztardowa – rozgrzewająca
1/2 szklanki glinki kosmetycznej, 3 łyżki musztardy – łagodnej lub średnio ostrej (np. sarepskiej, miodowej), po 2 krople olejków aromatycznych: eukaliptusowego, z mięty pieprzowej, rozmarynowego.
Glinkę z musztardą wymieszać, zalać litrem zimnej wody i podgrzewać, mieszając, aż woda zacznie parować. Przelać do ciepłej wody w wannie, wkropić (dopiero teraz) do niej również olejki, zamieszać wodę dłonią.
Ta kąpiel – bardzo popularna między innymi w Anglii – rozgrzewa, zwalcza nerwobóle i bóle mięśni spowodowane np. zakwasami oraz łagodzi stresy i zapobiega bezsenności spowodowanej niepokojem. Musztarda, rozgrzewając, otwierać pory skóry, a glinka „wyciąga” z nich zanieczyszczenia, co pomaga oczyścić nie tylko skórę, ale i cały organizm.

Zbożowa – relaksująca i zmiękczająca skórę
Szklanka ziaren jęczmienia, szklanka otrębów, szklanka płatków owsianych, szklanka brązowego ryżu, 1/2 szklanki listków laurowych, 1/4 szklanki suszonych kwiatów lawendy.
Wsypać wszystkie składniki do rondla, zalać 5 litrami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na maleńkim ogniu przez godzinę. Odcedzić. Dodać do wody w wannie.
Ta pachnąca latem kąpiel wspaniale odpręża, poprawia nastrój, ale przede wszystkim cudownie zmiękcza skórę, sprawiając, że staje się ona gładka i jedwabista w dotyku.

Uspokajająca – rumiankowo-lawendowa
Wymieszać po 1/2 szklanki suszonych kwiatów lawendy i rumianku
Zalać zioła 3 litrami wrzącej wody i gotować na maleńkim ogniu 15 minut. Odcedzić. Przelać odwar do wody w wannie.
Ta kąpiel wspaniale relaksuje, pomaga pozbyć się napięcia, a w dodatku oczyszcza skórę i łagodzi podrażnienia.

Pachnąca mleczna
Szklanka mleka w proszku, łyżka startej suszonej skórki pomarańczowej, łyżka suszonych kwiatów lawendy, łyżka suszonego ziela rozmarynu, garść płatków róż lub kilka kropel olejku różanego.
Wymieszać wszystkie składniki, zalać 3 litrami wody i podgrzewać, mieszając, do zagotowania. Wtedy całość mieszanki przelać do wody w wannie.
Ta wonna kąpiel odżywia skórę, dzięki czemu staje się ona gładka i pełna blasku. Ponadto rozluźnia i koi nerwy oraz rozgrzewa.

Tymiankowa – oczyszczająco-przeciwbólowa
25 dag ziela zalać 6 litrami wrzątku i podgrzewać na maleńkim ogniu pod przykryciem jeszcze przez kilka minut. Potem odcedzić. Dodać wywar do wody w wannie – taka kąpiel pobudza, wzmacnia, działa przeciwbólowo (np. przy nerwobólach, nadmiernym napięciu mięśni) i znakomicie wpływa na skórę – nie imają się jej wypryski. Nie powinna jednak trwać dłużej niż 25 minut.

Odprężająca z dodatkiem oregano (lebiodki)
5 łyżek suszonego ziela zalać litrem wrzątku, parzyć pod przykryciem 20 minut, odcedzić i dodać do wody w wannie. Kąpiel ta wpływa antyreumatycznie, przeciwdziała problemom skórnym, wspaniale odpręża oraz… nadaje skórze piękny zapach, rozpalający zmysły. Warto więc w takiej aromatycznej wodzie popławić się we dwójkę…

Majerankowa – kojąca nerwy
2 garście majeranku zalać 3 litrami wrzątku i podgrzewać na małym ogniu 20 minut. Odcedzić. Wlać płyn do wody w wannie. Moczyć się przez 20 minut. Ta kąpiel nie tylko uspokaja i poprawia humor, ale też leczy dolegliwości skóry, oczyszcza ją i łagodzi podrażnienia.

Łagodząca stany zapalne skóry i przeciwprzeziębieniowa
Garść cząbru zalać 1/2 litra wrzątku, odstawić pod przykryciem na 20 minut, odcedzić, wlać napar do wody w wannie. Moczyć się przez 10–15 minut, potem spłukać skórę pod prysznicem. Taka kąpiel – jeśli jest bardzo ciepła – pomaga również zwalczyć kaszel i katar, ale wtedy w gorącej wodzie nie należy siedzieć dłużej niż 5–10 minut.

Waniliowo-miodowa
Szklanka oleju sezamowego, słonecznikowego lub po prostu oliwy z oliwek, 1/4 szklanki miodu, łyżka ekstraktu waniliowego lub (lepiej) 5–8 kropel aromatycznego olejku waniliowego. Można też dodać 3 łyżki delikatnego mydła w płynie dla uzyskania pachnącej piany.
Wymieszać wszystkie składniki i dodać je do wody w wannie. Kąpiel wygładza skórę, nadaje jej ładny zapach, a także odpręża i poprawia humor. A ponieważ aromat waniliowy od wieków stosowany jest jako afrodyzjak, warto do wspólnego moczenia zaprosić
partnera…

Kąpiel mleczno-kukurydziana
Szklanka pełnotłustego mleka, 1/2 szklanki maślanki, 1/2 szklanki mąki kukurydzianej, kilka kropel ulubionego olejku zapachowego (sandałowego, paczuli, miętowego, sosnowego czy jodłowego).
Wszystkie składniki wymieszać, zalać 3 l wody i podgrzewać, mieszając, do zagotowania. Przelać całość do wody w wannie.
Wygładza i nawilża skórę, delikatnie ją oczyszcza, pozwala jej odpocząć.

Łagodząca podrażnienia skóry i ożywiająca
Dużą garść ziela szałwii zalać 2 szklankami wrzątku, gotować na maleńkim ogniu przez 5 minut, odstawić pod przykryciem na 10 minut, odcedzić i wlać do wody w wannie. Zapobiega nadmiernemu poceniu, walczy z proble- mami skórnymi i reumatyzmem. Przy grzybicy moczyć stopy w nierozcieńczonym wywarze przez 15–20 minut 4 razy dziennie.

Macierzankowa – wzmacniająca
10 dag suszonego ziela macierzanki umieścić w szczelnie zawiązanym płóciennym woreczku i zalać 6 litrami wody. Zagotować, zmniejszyć ogień i podgrzewać jeszcze 15 minut. Odwar wraz z woreczkiem wlać do wody w wannie. Moczyć się przez 15–20 minut. Wspaniale odpręża, przynosi nerwom ukojenie, wzmacnia fizycznie. Przynosi ulgę zwłaszcza po nerwowym, pełnym napięć dniu. Ponadto wspomaga leczenie reumatyzmu, łagodzi podrażnienia skóry.

Koperkowa kąpiel uspokajająca
2 garście świeżego ziela – łodyżek i listków (nawet zimą bez problemów można świeży koper dostać w warzywniakach) – zalać litrem wrzątku, odstawić pod przykryciem na
30 minut i dodać do wody w wannie. Moczyć się przez 20 minut. Taka kąpiel bardzo odpręża, a także wygładza skórę, uelastycznia ją i dobrze oczyszcza.

Korzenna – rozgrzewająca
1/2 szklanki sody kuchennej, 2 łyżki cukru,
1 łyżeczka mielonego cynamonu,
1/2 łyżeczki mielonego imbiru,
1/4 łyżeczki mielonych goździków
Wymieszać wszystkie składniki. Dodawać do wody w wannie 3 łyżki mieszanki. To klasyczna zimowa kąpiel, doskonała po przemarznięciu – zapobiega pojawianiu się infekcji, a równocześnie koi nerwy, bo mieszanka ma przyjemny aromat. Także dobrze oczyszcza skórę i zmiękcza ją oraz wygładza.

Rumiankowo-pomarańczowa
Garść suszonych kwiatów rumianku, 3 pomarańcze.
Rumianek zalać 2 l wody, zagotować, zmniejszyć ogień i podgrzewać na bardzo małym jeszcze przez 10 minut. Następnie odcedzić i gorącym odwarem zalać umyte i pokrojone w plas- terki (ze skórą) pomarańcze. Parzyć 10 minut. Całość (razem z plasterkami pomarańczy) przelać do wody w wannie. Kąpiel wygładza skórę, łagodzi podrażnienia, poprawia nastrój.

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.