Czy wiesz, ile cukru jest w soczku i jogurcie?

Czy wiesz, ile cukru jest w soczku i jogurcie?

O tym, co dzieje się w organizmie, gdy bez przerwy sięgamy po coś słodkiego, upychaniu cukru w komórkach i zamienianiu go w tłuszcz oraz o związku pomiędzy fruktozą a stanami zapalnymi i starzeniem się komórek z JERZYM ZIĘBĄ, autorem książki „Ukryte terapie. Czego Ci lekarz nie powie”, rozmawia Jolanta Podsiadła.

O tym, co dzieje się w organizmie, gdy bez przerwy sięgamy po coś słodkiego, upychaniu cukru w komórkach i zamienianiu go w tłuszcz oraz o związku pomiędzy fruktozą a stanami zapalnymi i starzeniem się komórek z JERZYM ZIĘBĄ, autorem książki „Ukryte terapie. Czego Ci lekarz nie powie”, rozmawia Jolanta Podsiadła.

Jerzy Zięba jest popularyzatorem wyników badań naukowych i wiedzy medycznej, od ponad 20 lat zajmuje się naturoterapią, szczególnie w odniesieniu do naturalnych metod leczenia i zapobiegania chorobom przewlekłym i nowotworom. Jest autorem książki Ukryte terapie. Czego Ci lekarz nie powie i autorem polskiego tłumaczenia książki dr. Uffe Ravnskova The Cholesterol Myths (polski tytuł Cholesterol – naukowe kłamstwo). Analiza badań i innych publikacji medycznych jest jego pasją.

Zajrzałam dziś do klasy córki w czasie drugiego śniadania. Dzieci powyjmowały z plecaków soczki przecierowe, serki-deserki, owocowe jogurty, banany. Słodkich bułek było niewiele. To chyba nie najgorzej?
– A policzyła pani, ile łyżeczek, a w sumie ile szklanek cukru zjadły?

Szklanek cukru?
– Proszę wziąć do ręki każdą z tych rzeczy i przeczytać na etykietach, ile cukru znajduje się 100 gramach czy 100 ml tych jogurtów i napojów. Na niektórych będzie podana zawartość cukru, na innych węglowodanów (carbohydrates), ale nie oszukujmy się – niezależnie od nazwy są to w zdecydowanej większości cukry proste. A zatem proszę liczyć. Dla ułatwienia dodam, że 5 gramów cukru to jedna pełna łyżeczka.

W 100 ml soku przecierowego jest ponad 11 gramów cukru, buteleczka ma 330 ml, czyli 36 gramów cukru. Siedem pełnych łyżeczek i jeszcze trochę. Niemożliwe!
– Nie tylko możliwe, ale i podane do wiadomości. Produkt ma etykietę, a na niej jest ta i inne informacje. Problem w tym, że ich nie czytamy, nie zastanawiamy się, co kupujemy sobie i dziecku. Czy woda o smaku owocowym to rzeczywiście woda? Może i tak, tyle że do półtoralitrowej butelki wody dodano, proszę zerknąć na etykietę…

100 ml takiej wody zawiera średnio 5 gramów cukru…
– …czyli w butelce jest go 15 łyżeczek. Pijemy tę wodę jako wodę, o cukrze najczęściej nie myśląc. A i tak jest go w niej niedużo w porównaniu z innymi słodkimi napojami, którymi dzieci gaszą pragnienie. Do tego jogurcik – średnio pięć łyżeczek cukru w pojemniczku 150 ml lub sześć łyżeczek w nieco większej buteleczce. A na deser batonik, wafelek, cukierek, chipsy. Po prostu zalewamy dzieci cukrem, a potem dziwimy się, że u nastolatków coraz częściej diagnozuje się cukrzycę typu 2. I gdy ktoś pyta, skąd się to bierze, trzeba być szczerym – sami to swoim dzieciom fundujemy.

Co dzieje się w organizmie, gdy karmimy go cukrem?
– Na początku wyjaśnijmy, że nasz organizm potrzebuje węglowodanów, ale cukry proste są najbardziej zdradliwe. Węglowodany złożone – te z pieczywa i potraw mącznych, ryżu, kasz i innych produktów – są przetwarzane w organizmie i glukoza uwalnia się z nich powoli. Jeśli natomiast wypijemy lub zjemy coś słodkiego, glukoza pojawia się we krwi niemal natychmiast. I znowu – glukoza jest nam niezbędna, pełni wiele ważnych funkcji, m.in. wpływa na prawidłową pracę mózgu. Ale nie w takich ilościach! Co więcej, nawet gdy jej organizmowi nie dostarczymy, wytworzy ją sobie sam, bo mamy glukogenne białka. Normalnym stanem jest, że poziom glukozy w naszym organizmie faluje i je...

Autor: Jolanta Podsiadła
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.