2020kk3
Słoneczne lato malucha

Słoneczne lato malucha

Niemowlętom i małym dzieciom słońce i ruch na świeżym powietrzu są niezbędne do prawidłowego rozwoju. Pamiętajmy jednak, że skóra malucha jest o wiele delikatniejsza niż nasza, trzeba też bardziej chronić jego oczy i przypominać o piciu odpowiednich ilości napojów.

ade).

Uczulenia i potówki
U pewnej grupy dzieci kontakt z promieniami słonecznymi może wywołać uczulenia, a więc mniej lub bardziej swędzącą (a potem niekiedy piekącą) pokrzywkę, wysypki, plamy. Szczególnie musimy uważać, jeśli dziecko przyjmuje antybiotyki, leki uspokajające lub środki ziołowe z dziurawcem czy pasternakiem – wchodzą one w reakcję z ultrafioletem. Podobnie działać mogą pewne kremy i aerozole, na przykład przeciw komarom czy kleszczom.

Na skórze szyi, pleców, głowy, wokół uszu, w zgięciach stawowych mogą się też pojawić drobne pęcherzyki wypełnione przezroczystym lub białym płynem. To objawy potówki zwykłej i białej. Rzadziej spotyka się odmianę czerwoną – z czerwonymi grudkami, pęcherzykiem i zaognioną otoczką. Ich główną przyczyną jest przegrzanie dziecka, ubranie go nieodpowiednio do warunków (inną może być brak higieny lub używanie uczulających kosmetyków).

 Ważne, by malucha nie ubierać za ciepło, zaś ubranka powinny być przewiewne, najlepiej bawełniane. Przy odpowiednim ubiorze i wentylacji ciała, przemywaniu przegotowaną wodą i stosowaniu zasypki pęcherzyki szybko znikną. Sprawdzonym sposobem naszych babć były kąpiele z dodatkiem łyżki mąki ziemniaczanej. Potówek nie wyciskamy, nie natłuszczamy, nie myjemy zwykłym mydłem, które wysusza skórę.

Odwodnienie
Do odwodnienia dochodzi poprzez nadmierne wypocenie (dzieci w szale zabawy mogą „zapomnieć” o uzupełnianiu płynów) lub uszkodzenie głębszych warstw skóry przy oparzeniach słonecznych. Charakterystyczne objawy to suche usta, lekko zapadnięte oczy, zapadnięte ciemiączko, ciemnożółty mocz; złapana palcami skóra odwodnionego dziecka po puszczeniu nie wygładza się, nie wraca do pierwotnego stanu, traci elastyczność.
 

W cięższych przypadkach dochodzi do tego przyspieszona akcja serca i osłabienie, kłopoty z mówieniem, drgawki, utrata przytomności. Przy lżejszym odwodnieniu wystarczy nawodnienie organizmu, ewentualnie podanie płynów nawadniających dostępnych w aptece, przy cięższym konieczna jest hospitalizacja. Pierwsze objawy odwodnienia zwykle są przeoczane, lepiej więc dmuchać na zimne i regularnie poić dziecko (niewielkie ilości, ale często), najlepiej wodą niegazowaną, kompotem, sokami owocowymi, w żadnym wypadku nie słodkimi napojami gazowanymi.

Ochronić oczy
Oko dziecka, a przede wszystkim soczewka, rozwija się nieustannie nawet do 12–15 roku życia, najdynamiczniej między 2 a 6 rokiem. Do tego czasu oko maluchów jest wrażliwsze niż nasze na wszelkie bodźce (ma na przykład mniej pigmentu), także na promieniowanie UV (do ukończenia pierwszego roku życia soczewka blokuje zaledwie… 10% promieni). Na dodatek dzieci o wiele rzadziej mrużą oczy niż my, czasem nie przeszkadza im nawet wpatrywanie się w słońce. My nosimy okulary przeciwsłoneczne, o dzieciach jednak często się zapomina… Co prawda dzieci raczej nie opalają się wzorem dorosłych, leżąc plackiem na plecach, ale promienie UV docierają do ich oczu, co jest szczególnie niebezpieczne na plaży: piasek i woda, podobnie jak śnieg, odbijają promienie, rażąc narząd wzroku. W efekcie może się pojawić zaczerwienienie oczu, łzawienie, nietolerancja światła słonecznego, a w późniejszym wieku przedwczesna zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej. Okulary dla najmłodszych mogą być na gumce (ściąganie ich jest dla malców bardzo kuszące), powinny być dość elastyczne, lekkie, a ich soczewki obejmować także boczne obszary wokół oczu. Pomocne przy ochronie oczu jest także nakrycie głowy z daszkiem, kapelusz, parasol przeciwsłoneczny.

Najważniejsze zasady profilaktyki
Pragnąc, by dla najmłodszy

Autor: Aneta Maziarz
Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.