Tatarak zwyczajny

Tatarak zwyczajny

Tatarak zwyczajny to roślina, która posiada cenne dla zdrowia właściwości, między innymi przeciwzapalne i bakteriobójcze. Kłącze tataraku jest wykorzystywane w lecznictwie, kosmetologii, przemyśle alkoholowym oraz w kuchni jako aromatyczna przyprawa.

 

Tatarak zwyczajny (Acorus calamus) należy do rodziny obrazkowatych, zwany też bywa ajerem, tatarskim zielem, kalmusem czy szuwarem. Jest to roślina wieloletnia, o grubych, długich, pełzających i rozgałęzionych kłączach. Trójboczna, osiągająca długość do 1 m łodyga zakończona jest grubym, kolbowatym kwiatostanem. Liście są długie, szablowate, kwiaty zaś drobne, o barwie zielonkawożółtej. Kwitnie w maju i czerwcu. Roślina (zwłaszcza kłącza) ma intensywny, cynamonowy zapach. Pochodzi z Azji Środkowej, występuje też w Europie, Ameryce Północnej i Azji. W Polsce porasta moczary, brzegi rzek, jezior i stawów, wilgotne łąki i rowy. Do Europy sprowadzili go w połowie XVI wieku prawdopodobnie Tatarzy – stąd nazwa tatarskie ziele.

Surowiec zielarski stanowi nieokorowane kłącze tataraku (Calami rhizona crudum) oraz kłącze okorowane (Calami rhizona mundatum). Stosuje się również ole...

Autor: Agnieszka Bożek
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.