Jedz orzechy

Jedz orzechy

Orzechy stanowiły pożywienie od najdawniejszych czasów. W Polsce ich uprawę zapoczątkowali zakonnicy. Według legendy to św. Jacek, dominikanin z rycerskiego rodu Odrowążów, przywiózł pierwsze orzechy włoskie z Rzymu w XII wieku. Z czasem zyskały popularność i stanowią nieodłączny składnik zdrowej diety.

Włoskie, laskowe, nerkowce, makadamia czy migdały stanowią samodzielny produkt lub są dodatkiem do różnych potraw, np. owsianki, chleba czy ciast. Znalazły szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetologii. Warto więc włączyć orzechy do diety i cieszyć się dobrym zdrowiem.

Naukowcy wykazali, że systematyczne spożywanie orzechów zmniejsza ryzyko zachorowania m.in. na raka, kamicę żółciową, cukrzycę typu II, choroby układu krążenia.

Badania dowiodły także, że orzechy włoskie wpływają korzystnie na pracę mózgu i na skórę. Naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht twierdzą, że 10–15 g dziennie może zmniejszyć ryzyko zgonu o 23%. Według badaczy spożywanie orzechów zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera o 45%, choroby układu oddechowego o 39%, a cukrzycę typu II o 30% oraz raka i choroby układu sercowo-naczyniowego.

Badania naukowców opubliko...

Autor: Izabela Adamczyk
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.