Dbaj o kości

Dbaj o kości

Kości, jak każdy element naszego ciała, wymagają odpowiedniej diety i dawki ruchu. Dbajmy o nie. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza kobiety w okresie okołomenopauzalnym, bo to ostatni dzwonek, by zacząć działać.

Kiedy kobiecy organizm przestaje produkować estrogeny, kości rozpadają się wprost lawinowo i często dochodzi do rozwoju osteoporozy. Warto robić badania ich gęstości i sięgać po produkty spożywcze i zioła, które dostarczą odpowiedniej dawki witamin i składników mineralnych.

Tkanka kostna jest rodzajem tkanki łącznej, co znaczy, że spaja różne typy innych tkanek, zapewnia podporę narządom i ochrania wrażliwe części organizmu. Stanowi też ważny magazyn wapnia.
Choć jest niezwykle twarda, żyje – oddycha, odżywia się, jest unerwiona i podlega ciągłym przemianom.

U dorosłego człowieka pełna wymiana komórek w kościach odbywa się w okresie 10 lat. Natomiast u dzieci te zmiany są znacznie bardziej intensywne ze względu na wzrastanie organizmu i trwają tylko 2 lata. Znacznie szybciej może postępować wbudowanie lub utrata zawartych w nich soli mineralnych. Jest to proces bardzo dynamic...

Autor: Karolina Górecka
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.