Drzewo laurowe  (Wawrzyn)

Drzewo laurowe (Wawrzyn)

Już w czasach starożytnych laur (Laurus Nobilis) uważano za roślinę magiczną i leczniczą. Liście laurowe aż do początków XX wieku znajdowały się w domowych apteczkach. Współczesne badania potwierdziły wiele właściwości leczniczych wawrzynu.

W Grecji i w Rzymie panowało przekonanie, że wawrzyn zwalcza wszelkie stany zapalne, leczy ukąszenia węży i skorpionów oraz użądlenia nawet tak groźnych owadów jak szerszenie. Inhalacje z laurowych jagód służyły udrożnieniu oskrzeli, naparami z liści przeciwdziałano astmie. W średniowieczu bardzo popularne były leki żołądkowe zrobione z liści laurowych. Hildegarda z Bingen zalecała zagotowanie kilku liści laurowych (bobkowych) w szklance czerwonego wytrawnego wina i popijanie go po małym kieliszku kilka razy w ciągu dnia przy bólu żołądka ‒ także tym spowodowanym nerwami. Nalewki i esencje z liści i jagód stosowano do nacierania i masaży w bólach reumatycznych i mięśniowych. Wawrzynowe liście aż do początków XX wieku znajdowały się w niemal każdej domowej apteczce, gdyż, jak można wyczytać w starych kalendarzowych poradnikach: „osobliwie oczom, głowie, w szczególności zasię pamięci pomagają, łaskawe są i dla kiszek…”. Proponowano też żucie laurowych liści dla usunięcia nieprzyjemnego zapachu z ust.

Medycyna ludowa
Zielarze przede wszystkim zalecają do nacierania oleje i maści zrobione z liści (zwanych też bobkowymi, bobkowym zielem, bakałarzem) lub jagód przy dolegliwościach reumatycznych oraz przeciw problemom skórnym, takim jak liszaje, wrzody, łuszczyca oraz napary do zwalczania grzybicy i krwiaków. Zaś do użytku wewnętrznego  napary, nalewki, odwary: przeciw dolegliwościom żołądkowym, przy biegunce, czerwonce, zapaleniu błon śluzowych okrężnicy, a także jako dobry środek przeciwprzeziębieniowy i przeciwgrypowy, bo działają rozrzedzająco na śluz i wykrztuśnie.

Laur stosuje się ponadto w kuracjach oczyszczających organizm z toksyn oraz na wzmocnienie. Ma również uspokajać, łagodząc napięcie nerwowe. Znany włoski zielarz, ksiądz Wittorio Baroni uważa wawrzynowe listki za rewelacyjny naturalny antybiotyk radzący sobie nawet z gruźlicą. Proponuje w jej przypadku codzienne półgodzinne masowanie piersi osoby chorej olejem z jagód laurowych i równoczesne podawanie choremu do picia na czczo laurowej herbaty. Wedle niego wawrzyn to także dobre remedium na wszelkie choroby spowodowane przez bakterie. Twierdzi też, że miał doskonałe wyniki, stosując bobkowe liście i jagody w leczeniu padaczki.

Zawartość i właściwości
Współcześni naukowcy przebadali listki i jagody laurowe pod kątem ich zawartości oraz właściwości leczniczych i potwierdzili większość spostrzeżeń dawnych i współczesnych zielarzy, zwłaszcza jeśli chodzi o właściwości antyseptyczne oraz przeciwzapalne wawrzynu. Odkryli w liściach i owocach sporą ilość olejku eterycznego, którego głównym składnikiem jest cyneol, a obok niego pinen, felandren, geraniol i linalol, eugenol. Ponadto zawierają one glikozydy, gorycze i związki fenolowe działające przeciwgnilnie i bakteriobójczo, przeciwgrzybiczno oraz odkażająco. Do tego witaminy A, C, z grupy B, a z minerałów przede wszystkim: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk.

...
Autor: Katarzyna Bury
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.