Rzepik pospolity

Rzepik pospolity

Rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria L.) nazywany jest też parzydłem pospolitym, wątrobowym zielem, świeckim zielem czy też jabłecznikiem. Rośnie na łąkach, pastwiskach i w zaroślach. Gatunek rośliny z rodziny różowatych (Rosaceae).

Rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria L.) nazywany jest też parzydłem pospolitym, wątrobowym zielem, świeckim zielem czy też jabłecznikiem. Rośnie na łąkach, pastwiskach i w zaroślach. Gatunek rośliny z rodziny różowatych (Rosaceae). Zasięg naturalny obejmuje kraje basenu Morza Śródziemnego, całą Europę i zachodnią Azję po region autonomiczny Sinciang w Zachodnich Chinach. Drobne kwiaty tej roślinny tworzą zwężający się ku szczytowi, kłosowato groniasty kwiatostan. Są one pięciokrotne i wyrastają w kątach owłosionych przylistków. Kielichy są ciasno otoczone przez liczne szczytowe haczykowate kolce, które występują na obrzeżu owłosionego dna kwiatowego. Żółte płatki korony są wolne, łatwo opadające. Łodyga zielona lub częściej czerwonawa, walcowata, słabo rozgałęziona, pokryta długimi, prostymi lub splątanymi włoskami. Wysokość od 30 do 150 cm. Od czerwca do sierpnia zbiera się kwitnące ziele przed zawiązaniem owoców. Nie należy zbierać łodyg grubszych niż 5 mm. Ścina się je kilka centymetrów nad powierzchnią ziemi i suszy rozpostarte cienką warstwą w miejscu przewiewnym i zacienionym lub w suszarni w temperaturze do 40°C.

...
Autor: Klaudia Kałwa
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.