Ładny  uśmiech

Ładny uśmiech

Oglądając filmy, zwłaszcza hollywoodzkie, chyba każdy zazdrości występującym w nich aktorom olśniewających uśmiechów – ich zęby są zawsze idealnie białe… W „prawdziwym życiu” o taki stan nie jest łatwo – po naszej stronie nie stoi genetyka, poza tym styl życia, dieta, zaniedbania. O bielszy uśmiech dość łatwo jednak powalczyć, także wykorzystując metody naturalne.

Biel bieli nierówna

Tak naprawdę tylko część osób, mniej więcej kilkanaście procent, ma naturalnie białe zęby (takimi szczęśliwcami są na przykład rdzenni mieszkańcy Malediwów). U innych ich kolor waha się między barwą kości słoniowej, lekkimi żółciami, a nawet szarością i odcieniami żółci wymieszanej z lekkim brązem. Zdarza się, że u jednej osoby zęby mają różne odcienie. To w dużej mierze sprawa genetyki – to ona decyduje o mineralizacji tkanek i ich składzie chemicznym, o grubości i odcieniach szkliwa. Jeśli rodzice mają naturalnie żółtawe zęby, z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że podobne będą miały ich dzieci. Sporą wagę odgrywa też czas (pod szkliwem, które się ściera, znajduje się ciemniejsza zębina), dieta (wiele produktów barwi zęby: kawa, herbata, czerwone buraki, wiśnie, sosy pomidorowe, inne je uszkadzają, na pr...

Autor: Aneta Maziarz
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.