
Istnieje pewna grupa środków roślinnych, które wspomagają organizm w syntetyzowaniu niewielkich ilości hormonów płciowych, gdy ich poziom zaczyna zbyt mocno spadać. Niektóre łagodzą lub eliminują uderzenia gorąca, stany lękowe i depresję, a także inne dolegliwości związane z wahaniami poziomu hormonów i zaburzeniami gospodarki hormonalnej.
u i ciśnienie krwi.
Pluskwica groniasta
(Cimicifuga racemosa)
Ten gatunek jest dosyć słabo rozpowszechniony w Polsce. Pochodzi ze wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej z obszarów na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych. Chociaż pluskwica jest dosyć łatwa w uprawie, Amerykanie zbierają ją najczęściej ze stanu dzikiego.
Pluskwica groniasta jest okazałą byliną o prosto wzniesionej łodydze osiągającej do 2 m wysokości, zakończonej rozgałęziającymi się gronami pełnymi drobniutkich, kremowobiałych kwiatków, które wydzielają bardzo intensywny zapach. Posiada duże, podwójnie pierzastozłożone liście. Ze wzglę- du na swoje walory estetyczne jest chętnie uprawiana w ogrodach, chociaż tam częściej można spotkać jej wchodnio-azjatycką kuzynkę – pluskwicę zwyczajną.
Surowcem zielarskim są wysuszone kłącza i korzenie. Tradycyjnie stosuje się je w leczeniu zaburzeń menstruacyjnych i w celach uspokajających (także w depresji). Zawierają glikozydy triterpenowe – akteinę i cymicyfugozyd, aglikony – cymigenol i acetyloacetol, izoflawony (m.in. formonetynę), kwasy izoferulowy, salicylowy oraz alkaloidy chinolizydynowe. Dzięki tym składnikom są bardzo pomocne w leczeniu zaburzeń miesiączkowania oraz menopauzy. Pluskwica znajduje też zastosowanie w leczeniu neuralgii, bólów mięśniowych i bolesnych stanów zapalnych. Stosuje się ją w leczeniu reumatyzmu, reumatoidalnego zapalenia stawów. Jest także składnikiem mieszanek na kaszel oraz wspomagających leczenie pląsawicy, zawrotów głowy oraz szumu w uszach.
Ponieważ zawiera znaczne ilości izoflawonów i triterpenów, wywiera silne działanie estrogenne na organizm (pobudza produkcję estrogenów) i zapobiega wysychaniu śluzówki pochwy. Z kolei akteina działa rozkurczowo, rozszerza nacz