Kamienie przed egzaminami

Kamienie przed egzaminami

Niektóre minerały synchronizują działanie obu półkul mózgowych, wzmacniają koncentrację, poprawiają zdolność zapamiętywania i uczenia się oraz stymulują zdolności intelektualne. Inne – zwalczają zmęczenie, ospałość, wzmacniają. Są też i takie, które uspokajają, zapobiegają stanom lękowym i wewnętrznemu rozedrganiu, związanym z przedklasówkową czy przedegzaminacyjną tremą, stresem.

Każdy znajdzie kamień, który w danym momencie będzie dla niego najwłaściwszy, dostosowany do potrzeb intelektualnych oraz aktualnego stanu nerwów.  
A oto króciutka ściągawka, podpowiadająca, po które kamienie sięgać w okresie maturalnym, w czasie sesji, w końcu roku szkolnego, kiedy uczniowie walczą o lepsze oceny na świadectwie. Zdarza się, że minerały są skuteczniejsze niż kofeina albo tabletki uspokajające. Naprawdę warto wypróbować ich moc!

Dla wzmocnienia koncentracji i pamięci
Amazonit (kolor – opalizująca, turkusowa zieleń, niebiesko-zielony) – poprawia zdolność myślenia i przyswajania sobie wiedzy, zaleca się go wszystkim uczącym się.

Azuryt (kolor niebieski do ciemnoniebieskiego) – wspiera koncentrację i sprzyja zapamiętywaniu informacji. Wskazany dla osób pracujących intelektualnie oraz muszących opanować pamięciowo duże partie materiału. Wystarczy położyć przed sobą jego skupisko lub grupkę azurytowych kuleczek, by materiał sam wchodził do głowy, a rozwiązywanie zadań czy problemów przychodziło nadspodziewanie łatwo.

Cyrkon (kolor bezbarwny, niebieski, żółty, pomarańczowy po czerwonobrązowy) – poprawia pamięć, koncentrację, uświadamia, jakie mamy talenty. Leczy też kompleks niższości, dodaje pewności siebie.

Gagat (kolor ciemnobrązowy lub czarny) – pomaga w koncentracji, równocześnie uspokajając nerwy, zachęcając do optymistycznego spojrzenia w przyszłość.

Kwarc z rutylem (kolor przezroczysty z wrostkami rutylu) – poprawia koncentrację, wzmacnia siłę woli, chroni przed negatywnymi, agresywnymi energiami, wprowadza w pogodny nastrój. Wzmacnia też wiarę w siebie i sprawia, że przypominają się potrzebne w danym momencie wiadomości, znika „pustka w głowie”, powstała pod wpływem stresu. Naprawdę warto go mieć przy sobie podczas egzaminów wszelkiego rodzaju!

Sodalit (najczęściej ciemnoniebieski z szarymi i białymi plamkami) – niezwykle pomocny w koncentracji – już w kilka minut przy pilnej pracy umysłowej pomaga skupić uwagę. Wyostrza intelekt, ułatwia zrozumienie trudnych zagadnień. Trzeba go na kilkanaście minut przyłożyć do czoła między brwiami, a potem na biurku przed sobą, by nauka czy odrabianie lekcji szły jak z płatka. A do tego uspokaja i przywraca przytomność umysłu w chwilach wzburzenia, przyda się zatem i w chwili egzaminu czy klasówki.

Sugilit (kolor czerwonofioletowy) – doskonale wpływa na pracę mózgu, równoważąc działanie prawej i lewej półkuli. Wyostrza koncentrację. Przywraca wiarę w siebie, utwierdza w poczuciu własnej wartości, dodaje odwagi, energii, ułatwia wydajniejsze wykorzystywanie własnych możliwości oraz pozwala je zaprezentować otoczeniu w sposób bardziej przekonywujący. Osłabia uczucie tremy, pozwalając skupić się na rozwiązywaniu problemu zaistniałego „tu i teraz”. W czasie intensywnej nauki warto 3 razy dziennie robić sobie z nim sesję, kładąc go między brwiami na trzecim oku i przez 15 minut chłonąc jego energię, by usprawnić proces przyswajania wiedzy, a równocześnie „zgubić” przedegzaminacyjne napięcie i zastąpić je uczuciem odprężenia i wewnętrznego przekonania, że wszystko sie uda. A podczas egzaminu dobrze jest trzymać go w dłoni lub zawiesić na szyi.

Szafir (kolory ma rozmaite, ale w tym przypadku należy sięgnąć po niebieskie odcienie) – rozbudza pragnienie wiedzy, wzmacnia pamięć, dodaje błyskotliwości, polotu, pogłębia intuicję. Pomaga też przy problemach z wysławianiem się, podobnie jak turkus czy błękitny chalcedon. Doskonałe wsparcie zarówno w trakcie nauki, jak i egzaminów – właściwie w każdej sytuacji wymagającej wysiłku intelektualnego i wykazania się wiedzą.

Autor: Kasia Bury
Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.