Leczenie grzybami

Leczenie grzybami

Mykoterapia to zupełnie inny rozdział niż właściwości odżywcze i profilaktyczne grzybów. W zachodniej farmacji i medycynie oficjalnej otwarty stosunkowo niedawno i przynoszący wciąż nowe odkrycia, zwłaszcza jeśli chodzi o grzyby rosnące w naszej strefie klimatycznej – i to nie tylko te jadalne.

dzić i zalać przegotowaną wodą o temperaturze 40–60 stopni C w proporcji 1:5 (np. szklanka startych grzybów na
5 części wody). Odstawić na 2 dni, następnie odcedzić przez gazę, dobrze odciskając gąski. Przechowywać płyn w lodówce, ale nie dłużej niż tydzień. Kilka razy dziennie przemywać nim zanieczyszczoną skórę – z trądzikiem, krostami, wypryskami. Oczyści ją i podleczy.

Maseczka lecznicza
Zmiażdżyć 2 garście starannie umytych gąsek, lekko zwilżyć przegotowaną wodą i tę masę nałożyć na skórę twarzy. Zmyć po
20 minutach, przemyć twarz tonikiem i wklepać krem. Działa jak grzybowy tonik – oczyszcza, a dodatkowo ujędrnia. Alergicy powinni zachować ostrożność.

Przeciwwskazania i ostrzeżenia
Przeciwnicy grzybów podkreślają, że mają one niewielkie wartości odżywcze (to już chyba wyjaśniliśmy),  że są ciężkostrawne. Mają tu sporo racji. Chityna, choć ma swoje dobre strony – nie przyspiesza perystaltyki jelit (w przeciwieństwie do niektórych rodzajów nierozpuszczalnego błonnika, który poza tym ma podobne właściwości), więc dość długo zalega w układzie pokarmowym. I choć sprawia to, że po zjedzeniu grzybów przez czas jakiś nie pojawia się uczucie głodu, to równocześnie przy ogólnie słabszym trawieniu może temu towarzyszyć męczące uczucie „ciężaru na żołądku”, „gniecenia”, a jeśli zbyt sobie pofolgujemy – nawet lekkie bóle. Dotyczy to i wątroby, która ciężkostrawnych pokarmów w nadmiarze zdecydowanie nie lubi. Nie zaleca się więc w ogóle „leśnego mięsa” dzieciom poniżej trzeciego roku życia (ich układ pokarmowy jest jeszcze bardzo delikatny), osobom skłonnym do dolegliwości gastrycznych i wątrobowych, a dodatkowo – tym z dolegliwościami nerek (to również narząd odtruwający, a organizm niestrawność traktuje jak zatrucie).
Jedzeniu grzybów zdecydowanie nie powinien towarzyszyć alkohol, który ścina grzybowe białko, czyniąc je nie tylko mniej wartościowym, ale i obciążającym dla żołądka, może ono podrażnić jego delikatne błony śluzowe, co zwykle kończy się bólami brzucha.

Kolejne przeciwwskazanie to niezdolność do trawienia trehalozy – jednego z cukrów zawartych w grzybach (głównie w młodych okazach) – do jej przetworzenia potrzebny jest specjalny enzym, który występuje w jelitach u większości ludzi, ale zdarzają się wyjątki – są osoby, które cierpią na zaburzenia procesu jego wytwarzania, co powoduje niezdolność do trawienia potraw z grzybów w ogóle, objawiającą się mdłościami i bólami żołądka, a nawet ostrzejszymi reakcjami alergicznymi. Więc – zwłaszcza dla dzieci – pierwsze dania z grzybów powinny być serwowane bardzo ostrożnie, w niewielkich ilościach. Kiedyś ta przypadłość była bowiem rzadka, jednak w ostatnich dziesięcioleciach skłonność do alergii na rozmaitym tle w społeczeństwach wysoce cywilizowanych tak wzrosła, że „lepiej dmuchać na zimne”.

Ponadto wspominałam już o tym, że grzyby zawierają niewielką ilość zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jednakże ów urok korzystnej „nienasyconości” może całkowicie zepsuć niewłaściwe przygotowanie, a mianowicie smażenie. Grzyby wyjątkowo chciwie wchłaniają wszelkie substancje pochodzące z zewnątrz, w tym tłuszcz ze smażenia, a wiadomo przecież, że ten poddawany obróbce cieplnej na patelni jest szczególnie szkodliwy dla zdrowia i zawiera między innymi substancje rakotwórcze.

I tu kolejne ostrzeżenie związane z powyższą właściwością – otóż wszelkie leśne skarby należy pozyskiwać z terenów ekologicznie czystych, jednak grzybów dotyczy to szczególnie mocno ze względu na ową niezw

Autor: Kasia Bury
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.