Winogrona

Winogrona

Owoce winogron stosowano zarówno w kuchni, jak i w lecznictwie od tysiącleci w Europie, Afryce oraz w Azji. Winogronowe kuracje zalecali przy rozmaitych schorzeniach między innymi Hipokrates i Galen, a także Paracelsus.

Zawartość

Współczesne badania zaś bez żadnych wątpliwości potwierdziły ich skuteczność.

W zależności od gatunku owoce winorośli mają różny skład chemiczny, wszystkie jednak zawierają duże ilości węglowodanów, przede wszystkim glukozy i fruktozy, a także pentozany i kwasy organiczne (m. in. winny, jabłkowy, cytrynowy, oksalowy, bursztynowy, glukuronowy) oraz związki aromatyczne nadające im specyficzny smak i zapach, białko, pektyny. Do tego barwniki – w winogronach ciemnych jest szczególnie dużo wzmacniających naczynia krwionośne antocyjanów, w żółtych i zielonych zaś – flawonów. Odkryto w nich ponadto aż 17 aminokwasów, a wśród nich: histydynę, leucynę, glicynę, lizynę, tyrozynę, argininę, glutaminę, serynę i asparaginowy. I jeszcze śladowe ilości kwasu szczawiowego i salicylowego. A także olejki eteryczne, garbniki, enzymy ...

Autor: Katarzyna Wysocka
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.