Pomóżmy bocianowi

Pomóżmy bocianowi

Kłopoty z zajściem w ciążę ma już co piąta polska para. Żyjemy w stresie, nieodpowiednio się odżywiamy, decyzję o potomstwie odkładamy na później – to tylko kilka przyczyn problemów z płodnością.

Bezpłodność a niepłodność

Dla wielu osób powyższe dwa słowa są tożsame i używają ich wymiennie. Tymczasem różnica jest ogromna – osoba bezpłodna nie może mieć dziecka, bo na bezpłodność nie ma lekarstwa (w pewnych przypadkach w grę może wchodzić metoda in vitro). Problem dotyczy obu płci: kobieta może na przykład nie mieć macicy, mężczyzna – w wyniku wypadku czy operacji – może stracić jądra lub mieć uszkodzone nasieniowody (najczęściej błąd podczas jakiegoś zabiegu) lub powikłania po chorobie zakaźnej, chociażby śwince. Bezpłodność dotyczy 3–5% społeczeństwa.

Niepłodność natomiast to stan, który można zmienić: mówimy o niej, jeśli para przynajmniej przez rok stara się bezskutecznie o potomka, nie używając rzecz jasna w tym czasie środków antykoncepcyjnych. W tej chwili problem niepłodności dotyczy niemal 20% Polaków!

Kiedy zaczą...

Autor: Jan Matul
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.