Jaka pogoda będzie w 2019 r.

W XVII w. opat klasztoru cystersów dr Mauritius Knauer (1613–1664) opracował na podstawie swoich obserwacji astronomicznych Calendarium Oeconomicum Practicum Perpetuum, czyli kalendarz pogody na najbliższe 100 lat.

ca pojawią się ponownie ciepłe i słoneczne dni.

*  Lipiec – rozpocznie się wielkimi, ale bardzo krótkotrwałymi upałami. Już po kilku dniach nastąpi dłuższy deszczowy i chłodny czas, który trwać będzie do 20 lipca. Po tym dniu znowu powróci słoneczna, ciepła pogoda.

*  Sierpień – początek będzie bardzo upalny, a następnie, tak jak w lipcu, pojawi się długi deszczowy okres przeplatany na krótko gorącymi dniami. Pod koniec miesiąca pogoda ustabilizuje się i będzie ciepło oraz słonecznie.

*  Wrzesień – pierwszy miesiąc jesieni zaskoczy nas ciepłem, ale przeplatanym deszczami oraz burzami. W połowie zapanuje słoneczna, ciepła pogoda, a ostatnie dni września wypełnią bardzo silne ulewy.

*  Październik – nie zapowiada się jako „złoty”. Określać go będzie głównie pogoda deszczowa. Dopiero w połowie miesiąca pojawi się kilka słonecznych i ciepłych dni, ale koniec będzie mglisty, zimny oraz pochmurny.

*  Listopad – zachwyci w miarę słonecznymi i ciepłymi dniami, lecz po nich szybko nadejdą silne wiatry oraz deszcze. W pierwszej połowie listopada należy liczyć się z przymrozkami, a jego koniec przyniesie deszczowe dni oraz bardzo duże zachmurzenia.
*  Grudzień – to pierwszy miesiąc zimowy, który rozpocznie się opadami śniegu. Po nich pojawią się przejściowe rozjaśnienia, przeplatane deszczem. Jednak jego końcówka przyniesie obfite opady śniegu oraz niskie temperatury.

Dodatkowe przepowiednie
na rok 2019

Stuletni kalendarz oprócz prognozy pogody na każdy rok zawiera również dodatkowe przepowiednie w zakresie upraw, wyjątkowo niekorzystnej pogody, robactwa czy połowów ryb.

*  Uprawy – pogoda latem sprzyjać będzie rolnikom; żniwa utrzymają się na wystarczającym poziomie. Zbiory jęczmienia okażą się szczególnie wysokie. Owies, soczewica oraz groch powinny być sadzone w czasie, kiedy nie jest ani za sucho, ani za mokro.

*  Niekorzystna pogoda – wyjątkowo silne i dokuczliwe okażą się wiatry wschodnie; natomiast północnych będzie mniej, lato nie będzie burzliwe.

*  Robactwo – jesienią będzie bardzo dużo myszy oraz ślimaków, w zbożu pojawią się robaki.

*  Ryby – latem będzie mało ryb w rzekach, ale za to jesienią będzie ich więcej.

A co mówi stuletni kalendarz o tych, którzy urodzą się w roku Merkurego?

Co ciekawe, w roku 2019 stuletni kalendarz „przepowiada” właściwości fizyczne i psychiczne tylko dla mężczyzn. A zatem, urodzony pod znakiem Merkurego pan będzie miał wąskie czoło, delikatną brodę, długie łuki brwiowe, ciemne oczy, długie, smukłe palce oraz pełne usta. Będzie także przejawiał skłonności literackie, lecz jak przystało na cechy przypisywane Merkuremu, jego żywiołem będzie handel.
 

Merkury

Merkury to planeta Układu Słonecznego. Rzymscy astronomowie nadali jej imię posłańca bogów i patrona handlarzy – Merkurego, biorąc pod uwagę jej szybki ruch wynikający z krótkiej orbity. Na powierzchni Merkurego panują ogromne wahania temperatur. W nocy spada ona do minus 170 stopni Celsjusza, a w dzień podnosi się do plus 430 stopni Celsjusza. Warto przypomnieć, że rok 2012 idealnie oddawał tę jego specyfikę, gdyż był to czas ogromnych skoków temperatur. Rozpoczął się silnym orkanem, luty był wyjątkowo zimny, a kwiecień bardzo zmienny. Lato nie było zbyt upalne. Okres Bożego Narodzenia charakteryzował się bardzo wysokimi temperaturami.

Oprac. Ilona Słojewska
Korzystałam m.in. z:
Mauriz Knauer, Stuletni kalendarz, w: Panteon pisarzy i artystów w Bambergu,
Joachima Heinricha

Autor: Ilona Słojewska
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.