Sposoby na kaca

Sposoby na kaca

Kiedyś nazywano go podchmielem, glątwą, ewentualnie kociokwikiem, dziś – wytworniej i poważniej – syndromem dnia następnego. A chodzi po prostu o kaca…

Kiedyś nazywano go podchmielem, glątwą, ewentualnie kociokwikiem, dziś – wytworniej i poważniej – syndromem dnia następnego. A chodzi po prostu o kaca…

Przed wyjściem na imprezę. Zjedz coś bardzo tłustego: łyżkę smalcu, masła (może być na chlebie, byle grubo posmarować), puszkę sardynek razem z oliwą. Tłuszcz osadzony na ścianach przełyku i żołądka nie pozwala trunkom zbyt szybko przedostać się do krwi.

Podczas imprezy. Pij nie tylko alkohol, ale także jak najwięcej innych płynów. Alkohol odwadnia, stąd pragnienie towarzyszące kacowi. „Popitka” pomoże ci tego uniknąć.

Po powrocie. Zaaplikuj sobie przed snem napotną herbatkę, np. z kwiatów lipy lub czarnego bzu. Razem z potem pozbędziesz się do rana większości trucizny z organizmu. Podobnie działa sok z brzozy. Do tego zjedz lub wypij coś słodkiego. Jedną z przyczyn kaca jest niedocukrzenie komórek mózgowych.

Kac jest przede wszystkim rodzajem zatrucia organizmu, z którym musi się uporać wątroba. Potrzebuje do tego sporej ilości cukru, więc jego poziom w organizmie gwałtownie spada. Stąd właśnie mdłości, zawroty i bóle głowy. Do tego dochodzą odwodnienie, brak potasu i „odwitaminizowanie”. Trzeba te braki uzupełnić. Gorzej też działa krążenie krwi, gdyż naczynia krwionośne, które tuż po przyjęciu alkoholu uległy rozszerzeniu, po paru godzinach gwałtownie się zwężają. A zatem:

Pij jak najwięcej! Jednak już nie alkoholizowane drinki, lecz wodę, tak by rozrzedzić truciznę, w którą alkohol w nadmiernej ilości zmienia się w organizmie i by uzupełnić poziom płynów. Zjedz ponadto 2 łyżki cukru lub – jeszcze lepiej – glukozy (kupisz w aptece) i zażyj witaminę C (alkohol „wypłukuje” ją z organizmu).

Weź naprzemienny prysznic, by pobudzić krążenie i przyspieszyć wydalanie resztek trucizny – najpierw przez 10 sekund chłodny (lejąc na siebie wodę, licz powoli do dziesięciu), potem ciepły. Powtórz 5 razy dla obu temperatur, kończąc ciepłym strumieniem. Jeśli nie czujesz się na siłach „walczyć” z prysznicem, zrób sobie przynajmniej kąpiel stóp, najpierw w zimnej, potem w gorącej wodzie. By efekt był lepszy, wymasuj palce stóp. Każdy palec po kolei trzyj mocno w górę i w dół kciukiem oraz złączonymi palcami wskazującym i środkowym. Wymasowany palec trzy razy lekko pociągaj.
Ponadto każdy, kto nie jest abstynentem, ma swoje „doustne” metody walki z kociokwikiem.

Zupki „kacówki” – ogórkowa, kapuśniak, czerwony barszcz, żurek na zakwasie. Soki, zwłaszcza z kiszonej kapusty i ogórkowy, tonik z cytryną i z cukrem, koktajl z jogurtu z selerem i koperkiem lub maślanki z posiekanym szpinakiem i kiszonym ogórkiem, mleko zwykłe i czekoladowe, rolmopsy…

Warto też jednak pamiętać o ziołach – np. ojcowie bonifratrzy wymyślili na tę właśnie okazję nalewkę z arcydzięgla. Zielarze zalecają herbatkę z dziurawca posłodzoną miodem.
Takie herbatki mogą przynieść zaskakująco dobre rezultaty, zadbaj więc o to, by przed karnawałem uzupełnić swoją ziołową apteczkę.

Przepisy:

Dziurawiec
Łyżkę ziela zalać szklanką wody, zagotować, odstawić pod przykryciem na 15 minut, odcedzić, ewentualnie dosłodzić łyżeczką miodu. Wypić do 3 szklanek dziennie – złagodzi między innymi problemy z wątrobą i szybciej wyrzuci z organizmu alkohol i toksyny.

Nalewka bonifratrów
Rozdrobniony korzeń arcydzięgla zalać spirytusem (200 g na 1

Autor: Kasia Bury
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.