Kamienie w karnawale

Kamienie w karnawale

Nadchodzi karnawał wraz z balami, z bardziej lub mniej wystawnymi przyjęciami czy imprezami. Jest to okazja nie tylko do zabawy, ale także zaprezentowania wyjściowych strojów, szałowych fryzur i biżuterii. Tak było zawsze, tak jest i teraz, choć moda oczywiście zmieniła się i niewiele osób eksponuje brylantowe kolie i diademy.

Nie znaczy to jednak, że biżuterii się nie nosi – przeciwnie, tyle że w innej, skromniejszej formie. Szlachetne czy półszlachetne kamienie, takie jak diament, rubin, szafir, szmaragd, kryształ górski, topaz, labradoryt, cyrkonia, granat, krzemień pasiasty (zwany w Europie polskim diamentem) czy bursztyn, są wykorzystywane przez najlepszych projektantów, często w zadziwiająco pomysłowych zestawieniach.
Kwestia, co założyć na szyję, wpiąć w uszy itp., zależy nie tylko od osobistego gustu, ale również od zasobów finansowych. Warto jednak wiedzieć, że biżuteria, a zwłaszcza kamienie szlachetne i półszlachetne, może nie tylko ozdabiać.
Niektóre z nich mają moc ochronną przed zawistnymi spojrzeniami, inne dodają blasku i urody, przyciągają partnera.

Jakie zatem kamienie powinnyśmy dobierać do wyjściowych czy balowych kreacji, żeby poczuć się dobrze? Takie, które lubimy i na jakie nas stać.
Diament. To symbol czystości i mocy. Nie bez powodu uzyskiwane z niego brylanty były główną ozdobą koron królewskich i książęcych diademów... Oprócz tego, że są oznakami władzy i bogactwa, diamenty mają i inne właściwości – zdrowotne i magiczne. Przynoszą m.in. ulgę w migrenach i w bólach głowy.  Jeśli zatem przed balem dopadnie Was taka dolegliwość, warto zastosować „okład” z diamentu na bolące miejsce lub ulokować go na pewien czas u podstawy czaszki. Efekt powinien być odczuwalny już po kilkunastu minutach. (Skuteczne będą nawet najmniejsze diamentowe okruchy).
Podobne działanie mają kryształ górski i jego odmiana diament Herkimer. Nie tylko dodają blasku i urody, ale wzmacniają energetycznie i sprawiają, że możemy wirować do białego rana, gdyż zapewniają harmonijną pracę błędnika.

Granat. Naszyjnik z granatów będzie widoczną i dodającą uroku ozdobą. Sam kamień znany jest z tego, że podnosi poziom energii, zmniejsza depresję, stymuluje wyobraźnię. Czerwona odmiana granatu uznawana jest w Indiach za kamień Buddy – źródło sił witalnych człowieka. W średniowieczu wierzono, że granat dodaje odwagi i strzeże przed wypadkami. Współcześni znawcy kamieni twierdzą, że dodaje seksapilu.

Agat. Występuje w różnych kolorach, w stanie półprzejrzystym i nieprzejrzystym. Współcześni litoterapueci polecają noszenie ozdób z agatu osobom chorowitym i nieśmiałym. Agat – o czym warto pamiętać przed balem – likwiduje kolkę jelitową, osłabia bóle menstruacyjne. Noszony bezpośrednio na skórze ułatwia proces samoleczenia, dodaje energii i seksapilu.

Jaspis. Z czerwonymi plamkami i kropkami zwany jest heliotropem. Kamień ten pomaga w prawidłowym trawieniu, zapobiega kolkom i zgadze. Polecany jest osobom o słabym żołądku, profilaktycznie w przypadku wystawnych przyjęć. Warto wtedy mieć przy sobie ten kamień lub pomarańczowy karneol.
To tylko krótka prezentacja właściwości niektórych kamieni, przydatnych podczas szaleństw karnawałowych. Dodajmy, że nasze babki, mając świadomość zagrożeń, jakie niesie balowanie, przygotowywały, w trosce o morale swych mężów, różne środki zapobiegawcze. I tak, aby partner nie dał się zanadto uwieść pokusom alkoholowym, nosiły ze sobą maleńki wisiorek z ametystem, który niepostrzeżenie wkładały mu do kieliszka, co zapobiega ponoć opilstwu i zamroczeniu.

Na „złe oko”
Przed „złymi oczami” rywale

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.