Skarby jesieni

Kończy się lato. Dzień jest coraz krótszy, a nocami mogą pojawiać się przymrozki. Lasy liliowieją od wrzosów – to właśnie od nich wzięła się nazwa miesiąca: „wrzesień”.

jak większość dzikich krzewów owocowych, na obrzeżach lasów, łąk, na nieużytkach i przy polnych drogach. Udomowioną odmianę, zwaną różą pomarszczoną (Rosa rugosa), często spotykamy w ogrodach i par- kach. Owoce z niej (pod warunkiem, że rośnie w ekologicznie czystym środowisku) mają takie same lecznicze walory, jak róży dzikiej.
Owoc róży ma tak bogaty skład, że pomocny jest w profilaktyce i leczeniu niemal wszystkich dolegliwości. Przede wszystkim wzmacnia organizm i system odpornościowy – z tego względu jest niezastąpiony przy rekonwalescencji, zwłaszcza po grypie i infekcjach, a nawet w chorobach zakaźnych. Pomaga zapobiegać skutkom przeziębień, a jeśli do nich dojdzie, szybko się z nimi uporać. Polecana jest kobietom w ciąży, matkom karmiącym i kobietom w okresie połogu. Ma zbawienne działanie na choroby układu pokarmowego – nieżyt, biegunki, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Pomaga w kamicy nerkowej, działa moczopędnie i rozkurczająco. Stosuje się ją także w chorobach wątroby, dolegliwościach reumatycznych, chorobach stawów, pomaga w stanach silnego napięcia nerwowego, w sytuacjach stresowych oraz w leczeniu szkorbutu i oparzeń.
Owoce róży są jednym z najbogatszych naturalnych źródeł witaminy C – wystarczy zjeść ich kilka, by pokryć całodobowe zapotrzebowanie na tę witaminę. Zawierają także karotenoidy, garbniki, cukry, pektyny, kwasy organiczne oraz olejki eteryczne i bioflawonoidy. Pozostałe witaminy to prowitamina A, witaminy z grupy B, witamina E, K i P oraz składniki mineralne, jak żelazo, magnez, potas, fosfor, wapń i magnez.
Owoce do celów leczniczych zbiera się we wrześniu i październiku przed całkowitym dojrzeniem. Owoce na przetwory można zbierać później. Najlepiej robić to w pogodne dni, po obeschnięciu rosy. Możesz suszyć je w całości lub wydrążyć pestki razem z włoskami. Susz w suszarce do owoców, w przewiewie i w temperaturze do 50 st. C. Z suszu owocowego (możesz go rozdrobnić np. w moździerzu) przygotowuje się odwary i napary. (Patrz też str. 98–99).Wika Filipowicz

Autor: Wika Filipowicz
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.