Rośliny biblijne w naszych ogrodach

Rośliny biblijne w naszych ogrodach

Do biblijnych roślin należą także lentyszek i dąb, spotykane w naszym klimacie. Oto opowieść z nimi w tle. W Babilonie żył mąż bogobojny Joakim, pojął za żonę piękną i bogobojną Zuzannę, wychowaną w zgodzie z Prawem Mojżesza. Starcy, wybrani na sędziów, zatracili poczucie swej misji, zaczęli pożądać żony swego pana.

Lentyszek czy dąb? Czyli Zuzanna i starcy
Do biblijnych roślin należą także lentyszek i dąb, spotykane w naszym klimacie. Oto opowieść z nimi w tle. W Babilonie żył mąż bogobojny Joakim, pojął za żonę piękną i bogobojną Zuzannę, wychowaną w zgodzie z Prawem Mojżesza. Starcy, wybrani na sędziów, zatracili poczucie swej misji, zaczęli pożądać żony swego pana. Szantażem chcieli zmusić Zuzannę, by z nimi obcowała. Nazajutrz musiała się stawić wraz z dziećmi i rodziną przed sędziami, którzy oświadczyli, że Zuzanna oddaliła służki, gdyż czekała na młodzieńca, który „położył się na niej”. Zgromadzenie skazało ją na spodziewaną śmierć. Prowadzona na stracenie zwróciła się w rozpaczy do Boga, przypominając Mu o swej niewinności. Młodzieniec imieniem Daniel krzyknął z tłumu, twierdząc, że sędziowie obwinili ją fałszywie. Izraelici usłuchali Daniela, który kazał oddzielić starców od siebie, oskarżył ich o kłamliwe wyroki i oddzielnie każdego zapytał: pod jakim drzewem Zuzanna obcowała z rzekomym młodzieńcem? Jeden powiedział: pod lentyszkiem. Drugi, że pod dębem. Zgromadzenie za kłamstwa skazało starców na śmierć,
w zgodzie z Prawem Mojżesza.

Ogrody biblijne w Polsce
Jest ich coraz więcej. Lecz tematyczny Ogród biblijny, poświęcony wyłącznie roślinom występującym w Biblii, powstał w pobliżu Domu Brata Alberta, przy Caritasie w podkrakowskich Proszowicach. To przykład ogrodu tematycznego, bowiem zestaw roślin wymienionych w Biblii to lekcja przyrody z jednej strony i oczywiście lekcja Biblii z drugiej. Rośliny są oznakowane, tabliczki informują o fragmencie Księgi, w którym jest o nich mowa.

Obok krzewów i roślin, które można napotkać w indywidualnych ogrodach, znajdują się tu także rośliny śródziemnomorskie, w tym: oliwka, figa, granat, palma daktylowa, terebint, lentyszek, mirt, czystek, dąb kermesowy, szarańczyn czy bukszpan. W Biblii spotkamy – już na początku drogi do Ziemi Obiecanej – okazałą menorę, czyli siedmioramienny świecznik wykonany właśnie z bukszpanu.

...
Autor: Jan Tulik
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.