Zamiast kawy – propozycje na lato

Zamiast kawy – propozycje na lato

(...) W wakacyjne miesiące niejednokrotnie musimy pracować intensywniej – za siebie i odpoczywających akurat współpracowników (nie nawołuję tu do buntu czy użalania się nad sobą – oni przecież „odrabiają” to podczas naszego urlopu). Niektórzy właśnie lato przeznaczają na doszkalanie, rozmaite kursy, rozwój osobisty czy duchowy, szlifowanie języka chociażby... Zatem zdecydowanie nie jest to okres wyłącznie laby. Czasem – wręcz przeciwnie.

walczają chorobę lokomocyjną. Olejek mentolowy ma dodatkowo właściwości wybitnie schładzające, zatem to faktycznie idealne wręcz ziółko na lato. Ponadto przetwory z niego regulują pracę układu pokarmowego i wątroby, wspomagają odtruwanie organizmu – stosuje się je w zaburzeniach trawienia (w bólach brzucha, zatruciach, wzdęciach, przy zgadze, odbijaniu, czkawce), o czym także warto pamiętać podczas wakacyjnych wypraw, kiedy nie zawsze rozsądnie się odżywiamy (ech, te fast foody!).

Dla zwalczania problemów żołądkowych pije się napar (lub przyjmuje krople miętowe) po posiłkach, przy problemach z wątrobą – godzinę przed jedzeniem. Warto wozić miętową herbatę w termosie podczas podróży – zalecana jest dla kierowców znużonych długą jazdą, ale także dla pasażerów, zwłaszcza cierpiących na chorobę lokomocyjną, gdyż łagodzi ból głowy i zapobiega mdłościom.
No i – przede wszystkim – warto nią zastąpić kawę, jeśli mamy objawy przedawkowania „małej czarnej”. Zadziała lepiej niż kofeina, a równocześnie schłodzi organizm „od wewnątrz” podczas upału.

Napar przygotowuje się z czubatej łyżki rozdrobnionych, umytych, świeżych lub łyżeczki suszonych listków zalanych wrzątkiem i odstawionych pod przykryciem na 15 min. Potem trzeba odcedzić. Pijemy zgodnie z własnym gustem – na ciepło lub na zimno, nawet z lodem (podczas upałów robię cały dzbanek z czterech szklanek wrzątku i czterech łyżek świeżych liści, napar chłodzę i przechowuję w lodówce. Natomiast w dni o normalnej temperaturze wolę ciepłą herbatkę – stąd niejako „z autopsji” wiem, że picie mięty naprawdę działa orzeźwiająco i stymulująco na umysł). Napar można też na sposób arabski słodzić, byle bez przesady.

Beata Kondysar

Autor: Beata Kondysar
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.