Po zielone idziemy na łąkę

Po zielone idziemy na łąkę

O tym, co mogą dać nam zioła, chwasty, kwiaty czy szklanka kefiru, oraz o tym, jak zadbać o florę bakteryjną z JADWIGĄ KEMPISTY, lekarzem medycyny, pediatrą, autorką książek „Leczenie żywieniem” rozmawia Jolanta Podsiadła.

afia do naszego organizmu. Natomiast bakterie podane w kapsułkach muszą znaleźć pożywkę w organizmie. Jeśli jest on wyniszczony chorobą, nie zawsze znajdują to, czego potrzebują i nie do końca spełniają rolę, jaką im przypisujemy. Dlatego nauczmy nasze dzieci, aby zamiast jakiegoś płynu energetyzującego, wypijały szklankę dobrego kefiru. Kefir, który proponuję jako napój energetyczny, od lat piją na przykład sportowcy. A kwas mlekowy z kefiru oczyszcza organizm, na przykład poraża układ nerwowy robaków w przewodzie pokarmowym. Piszę o tym wszystkim w książce – wydanej własnym sumptem – pt. „Leczenie żywieniem”, której uaktualniona edycja właśnie się ukazała (zainteresowanych odsyłam na moją stronę internetową).
Pani Doktor, idziemy na łąkę?
– To dobre podsumowanie. Wiosną nie idziemy do sklepu po produkty ze szklarni, które dojrzały tylko pod wpływem ciepła i nie mają energii słonecznej. Jeśli chcemy je zjeść, to w małej ilości, dla smaku. A po pełne energii pożywienie idziemy wiosną na łąkę – po pokrzywę, mniszek i inne rośliny. Ale powtarzam – zbieramy te, które dobrze znamy.

A kwiaty?
– Poza wspomnianymi fiołkiem i stokrotką polną, mamy w Polsce 90 gatunków kwiatów, które nadają się do jedzenia. Dlaczego nie dodać do płatków owsianych kwiatków niebieskiego bzu, trójbarwnego bratka, nasturcji wielokwiatowej, słodkiego groszku? Proszę spróbować.

Wyniki badań pokazują, że 6-tygodniowa kuracja sokiem pokrzywy obniża poziom cholesterolu (z wartości powyżej 400 do poniżej 120), wycofują się owrzodzenia żylakowate podudzi, przewlekłe stany zapalne zatok, choroby związane z miażdżycą czy alergie u dzieci.

Dziękuję za rozmowę.
Jolanta Podsiadła

Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.